BİR ARADA OLMAK HER ŞEYDEN DEĞERLİ

9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri, yıllar içerisinde belediye başkanları arasında dostça bir rekabet başlatmasının yanı sıra belediye başkanlarını politikalar üstü bir zeminde bir araya getirebilmesi sayesinde de çok değerli bir ödüle dönüştü. Tören öncesinde fuayede birbirleri ile görüşme, sohbet etme fırsatı bulan belediye başkanları, aynı zamanda birbirlerinin stantlarını da ziyaret etti. 

Bu yıl belediye başkanlarının ve üst düzey belediye kadrolarının  yanı sıra pek çok belediye Tören’e proje ekiplerini de getirdi. Tören öncesinde fuaye bir yandan belediye başkanlarının birbirleri ile karşılaşma sevincine ve sohbetine sahne olurken bir yanda da belediye ekiplerinin tanışmasına, iletişim kurmasına ve projeleri hakkında birbirleri ile görüş alışverişinde bulunmasına da olanak sağlamış oldu. Fuayede stant kuran belediyeler; kataloglarla, filmlerle, ürünlerle kendilerini bütün davetlilere tanıtma olanağı da buldu.

ÖDÜLLER YILDIZLARLA AYNI SAHNEDE

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri, kentlerin gelişimini, çağın gerekleri doğrultusunda modern değişimini önemseyen ve bu konuda sorumluluk alan sanatçılar arasında da yakından takip ediliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da törende çok değerli yıldızların ışıltısı vardı.

9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni, sanat dünyasının çok değerli yıldızlarının da katılımıyla gerçekleştirildi. Tiyatro ve sinema dünyamızın büyük isimlerinden olan ve 50 yıldır muhteşem oyunculuğu ile ülkemizde bu sanata eşsiz bir değer katan Gülsen Tuncer, Yeşilçam’ın usta yönetmenlerinden olan ve sinemamızın en kült filmlerine imza atmış çok kıymetli Engin Ayça, Türk Sineması’nın en önemli jönlerinden usta oyuncu Engin Çağlar, 1970 Türkiye Güzellik Kraliçesi ve 1971 Avrupa Güzeli Filiz Vural Çağlar, Sonsuz Şükran Köyü Derneği’nin Başkanı olmasının yanı sıra senaryo yazarı ve yönetmen olarak da çok önemli eserler kazandıran Mehmet Taşdiken de Tören’deydi.

“SİZLER KENDİ KENTLERİNİZDE BIRAKTIĞINIZ İZLERSİNİZ”

Belediye başkanlarının gözleri kentlerinin gözleridir. Belediye başkanlarının sözleri kentlerinin sözleridir. Belediye başkanlarının karakteri kentlerinin karakteridir. Kentler de zaman içinde tıpkı belediye başkanının duygusuna bürünür. Her kent kendi belediye başkanının penceresinden bakar hayata. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni, Ödüllerin Kurucusu ve EPR Yerel Yönetim Ajansı Başkanı Erengül Bilenser’in bu yılki konuşması ile başladı ve Bilenser konuşmasında belediye başkanlarına böyle seslendi; “Siz insanların ahlakında, benliğinde, vicdanında ne inşa ederseniz kentlerinizde de onlar yükselecek.”

“Çok değerli Belediye Başkanlarımız, bizler bu akşam buraya sizler için geldik. Sizlere teşekkür etmek için. Bu akşam sizler buraya geldiğiniz için, hayatımızda çok şey değişeceğini biliyorum. Sizler buraya kentinize değer verdiğiniz için geldiniz. Kentinizdeki hayatın güzel olmasını, iyi olmasını istediğiniz için geldiğiniz. Kentinizden bahsedilirken herkesin güzel şeyler, iyi şeyler duymasını istediğiniz için geldiniz. Daha fazla detay…

Önemli Anlar

9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde ödüllerin takdimi, geleneksel olarak yine Seçici Kurul Başkanının konuşması ile başladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş, konuşmasında Özelkalem Dergisi’nin sürekliliğini ve başarısını sağlayan unsurlara değindi.

“Değerli Konuklar, Sayın Başkanlar; kısa bir süre önce Özelkalem Dergisi, 100. sayısını yayımladı, bunun mutluluğunu yaşadı. Elimizdeki sayının kapağında ise 105 sayısı var. Özelkalem, yaygın süreli yayın niteliğinde bir dergi. Kent yönetimlerinin karşı karşıya bulundukları sorunları tartışma gündemine taşıyarak çözüm yollarına ilişkin somut katkılarda bulunmaya çalışıyor. Kamuoyunda farkındalık düzeyinin yükseltilmesini de amaç olarak belirlemiş durumda. Sosyal sorumluluk, kentsel planlama, çevrenin korunması, kent ekonomisi, akıllı kentleşme ve katılımcı yönetim gibi konularda belediye başkanlarımızın başarıyla gerçekleştirdiği projelerin her yıl ödüllendirilmesi suretiyle de temel amacı doğrultusunda önemli adımlar atıyor. Daha fazla detay.

“Geleceğin şehirlerini bugünden şekillendirme hedefindeyiz”

Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri, çok değerli sponsorları ile her yıl daha da güçleniyor. Aslında bir yandan da çok sosyolojik bir konu haline gelen ve kentlerde hayatın en önemli denge unsurlarından birine dönüşen ‘aydınlatma’ konusunda çok değerli projelere imza atan Philips Aydınlatma, bu yılın Ana Sponsoru idi. Törende ilk konuşmacılardan biri olarak Philips Aydınlatma Türkiye Strateji Müdürü Selin Türkmenoğlu Öbek mikrofona geldi ve konuklara şunları söyledi:

Philips Aydınlatma Türkiye Strateji Müdürü Selin Türkmenoğlu Öbek “BM verilerine göre büyük bir hızla nüfusu artan ve dahası 2030 yılında nüfusunun yüzde 60’ının şehir merkezlerinde artacağını gördüğümüz dünyamızda hiç kuşkusuz bizlerin de beklentileri ve istekleri aynı hızla değişiyor. On beş sene öncesine kıyasla bilgiye erişimin ne denli değiştiğini ve nasıl hızlandığını düşünürsek, şehir idarecilerinden ve özellikle hizmet sektöründen beklentinin de aynı oranda arttığını, dönüştüğünü rahatlıkla görebiliyoruz. Daha fazla detay.

“Gülümsetmeye devam edeceğiz”

Gençleri işin içine dahil etmek ne güzel. Gençlere kendi kentlerinde söz hakkı bulmaları için olanak sağlamak ne harika. Nilüfer Belediyesi’nin gençleri bu açıdan oldukça şanslı. Oyun Engel Tanımaz Projesi ile Kentsel Tasarım Kategorisi’nde Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı ödülü bu yıl Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e verildi. Ödül almak üzere sahneye ilk olarak Başkan Bozbey’in adına Başkan Yardımcısı Yalçın Işıkyıldız geldi. Işıkyıldız’a Mustafa Bozbey’in ödülünü Yeşilçam’ın usta yönetmenlerinden Engin Ayça takdim etti.

Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Yalçın Işıkyıldız “Gülümsetmeye devam edeceğiz” “Sayın Başkanlarım, Saygıdeğer Konuklar, Değerli Basın Mensupları, hepinizi belediye başkanımız Sayın Mustafa Bozbey adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Biz Nilüfer Belediyesi olarak kentimizi kentliyle birlikte yönetiyor, bu alanda örnek çalışmalara imza atıyoruz. Odak noktalarımız olan demokrasi, özgürlük, katılımcılık, sosyal belediyecilik ve eşitliği hizmetlerimize yansıtmaya özen gösteriyoruz. Kentsel tasarım alanında aldığımız bu ödülün de bakış açımızın karşılığı olarak onurlandırma anlamına geldiğini düşünüyoruz. Bu ödülü getiren Oyun Engel Tanımaz Parkı, katılımcılık anlayışımızın somut olarak yaşama geçirildiği bir örnektir.  Daha fazla detay.

“Belediyelerle bir çok proje ürettik”

OTOKAR Kamu Satışları Müdürü Mahir Özşeker “Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim ödülleri Töreni’nin dokuzuncusu düzenleniyor bu yıl. Yedi yıldır törene destek vermekten ve sizlerle birlikte olmaktan gerçekten çok memnunuz. Ödül alan başarılı yöneticilerimizi ayrı ayrı kutluyorum. Diğer taraftan sizlerle burada olma fırsatı yarattığından Özelkalem Dergisi’ni de ayrıca kutluyorum.

OTOKAR’ın 54 yıllık tecrübesi var. Türkiye’deki ulaşım sektöründeki bilgisi ve sizlerin de desteği ile uzun yıllardır kendi sektöründe oldukça başarılı bir konumda. Biz bununla gurur duyuyoruz. Farklı araçlar, yeni modeller, alternatif yakıtlı araçlardaki tasarımlarıyla uzun yıllardır modern ve çağdaş ulaşım hizmeti veren belediyelerle bir çok proje ürettik. Önceki yıllarda olduğu gibi geçen yıl da bir çok belediyeye araçlarımızı teslim ettik. Biraz önce bütün belediye başkanlarımın ve diğer katılımcıların söylediği gibi, sizler gerçekten gece gündüz çalışıyorsunuz. Kentlerinize hizmet edebilmek için büyük bir çaba sarf ediyorsunuz. Özelkalem Dergisi sizleri ödüllendiriyor ve biz de buna destek olmaktan memnun oluyoruz. Tekrar teşekkür ediyorum.”

“Antalya bir dünya kenti”

Antalya’nın turizmde üstlendiği rol çok önemli, çok büyük. Turizmdeki dünya çapında başarı getirecek en önemli unsurlardan biri ise kent içi ulaşım. Kent İçi Ulaşım Kategorisi’ne geçildiğinde Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü ile ismi ilk açıklanan Başkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel oldu. Ödülü, OTOKAR Kamu Satışları Müdürü Mahir Özşeker’in takdimi ile Başkan Türel adına Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici “Antalya bir dünya kenti” “Çok heyecanlıyım çünkü 1989 yılında mezun olduğum okulda kentleşme ve çevre sorunları dersini bize anlatan çok değerli hocamızın huzurunda bu ödülü alıyorum, çok mutluyum. Ruşen Hocamız o zamandan bu zaman bizi eğitmeye devam etti ve Cevat Hocamız da bu jürimizde yer aldı. Seçici Kurul Üyelerine teşekkür ediyorum.Antalya bir dünya kenti.

Yılda on beş milyondan fazla misafir ağırlıyoruz. Ödül aldığımız proje, Türkiye’nin üçüncü büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı’nı kent merkezine ve 2016 yılında açıldığından bu yana üç milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği EXPO’yu ise kent merkezine bağlıyor. Sayın Başkanımız Menderes Türel, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın da destekleriyle ve 420 milyon TL gibi bir bedelle altı buçuk ay gibi kısa bir sürede bu projeyi hayata geçirdi, Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sundu. Aynı zamanda bu projenin alt bileşenlerinde yaklaşık on beş kilometreye yakın bir karayolu da var. Bu karayolu da Kundu ve Belek yerleşim yerlerini altı kilometre ile birbirine bağlıyor. Bu birleşim, yüz beş bin turistin konaklamak için kullandığı iki alanı, beş dakika gibi kısa bir sürede geçecek şekilde birbirine bağladı ve hem Antalyalıların hem de bizi ziyaret eden bütün dünya halklarının hayatını kolaylaştırdı. Bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Bu azmin ödülüdür”

Emeklerinin karşılığını coşkulu bir alkışla, yürekten bir teşekkürle almak gibisi yoktur. Eyüp Sultan Tarihi Alan Merkezi Yönetim ve Planlama Projesi ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kategorisi’nde Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın kazandı.

Başkan Aydın’a ödülünü, Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu takdim etti. Başkan de konuşmasında, bu ödülün emeklerinin simgesi olduğunu söyledi. 

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın “Bu azmin ödülüdür” “Seçici Kurul Üyelerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ödül, iki buçuk yıllık bir gayretin, azmin, bitmek bilmez bir sabrın, tarihe ve kente saygının ürünü bir projeye verilen ödüldür. Hepinizi saygı ile selamlıyorum, teşekkür ediyorum.”

“Nilüfer Belediyesi’ni kıskandım”

Manavgat Şelalesi’ni korumak, onu güzelleştirmek, onun gelecek nesillere çok daha iyi niteliklerle aktarılmasını sağlamak, yalnızca Manvgat’a olan sevginin değil bütün Türkiye’ye duyulan sevginin ve sorumluluğun göstergesidir. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kategorisi’nde Manavgat Şelalesi Çevre Düzenleme Projesi, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü getirdi. Başkan Sözen ödülünü İTÜ Mimarlık fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Mete Tapan’dan aldı.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Nilüfer Belediyesi’ni kıskandım” “Öncelikle bu nezih ortamın bir parçası olmaktan uyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. İnsanlar hangi mesleği icra ederlerse etsinler mesleklerini iyi yaptıkları takdirde, işlerine saygı duydukları takdirde ve işlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıkları takdirde ülkelerine hizmet ettiklerine inanıyorum. Bizler de yerel yöneticiler olarak bu sürecin bir parçasıyız. Kentlerimizi çağdaş kent normlarına çıkarmak adına, kentlerimizi yaşamak zorunda olduğumuz değil, yaşamaktan keyif aldığımız kentlere dönüştürmek için hayaller kuruyoruz. Daha fazla detay.

“Savaşın gölgesinde huzur için yaşayan bir aileyiz”

Çöplerle ne yapacağını bilen, çöpleri gelecek için bir tehlike olmaktan çıkarıp kazanca dönüştüren yerel yöneticiler, Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde diğer belediye başkanlarına da ilham vermeye devam ediyor. Çevre Koruma Kategorisi’nde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş’a Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü’nü getiren çalışma, Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi oldu. Başkan Savaş’a ödülünü Philips Aydınlatma Ortadoğu ve Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Ebru Bilge Ertan takdim etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş “Savaşın gölgesinde huzur için yaşayan bir aileyiz” “Bütün çalışanları, belediye başkanları dahil yaptıkları iş karşılığında takdir etmek, onları hem cesaretlendirir hem de emekleri konusunda gelecek adına ümitlendirir. Yaptıkları işe ve sorumlu oldukları insanlara karşı daha fazla çalışma azmi verir. Ben ödül alan bütün başkanlarımızı tebrik ediyorum ve bu konuya vesile olan Özelkalem Dergisi’ne, Seçici Kurul Üyelerine teşekkür ediyorum. Biz Hatay’da çok renkli bir aileyiz. Renkli olduğumuz kadar da çok nezaketli bir aileyiz. Birbirimizi insan olduğumuz için sevmekten zevk alan bir aileyiz. Altı yıldır savaşın gölgesinde huzur için yaşayan bir aileyiz. Daha fazla detay.

“Bu ödülleri bize pozitif enerji veriyor”

Kentinin geleceği için çok değerli bir yatırımı hayata geçiren ve sürdürülebilirliği için büyük emek veren belediye başkanlarından bir diğeri de Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Çevre Koruma Kategorisi’nin Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü Şehzadeler Güneş Enerjisi Santrali ve Gözlemevi Projesi ile Başkan Saraçoğlu’nun oldu. Başkan’a ödülünü takdim etmek üzere sahneye OTOKAR Kamu Satışları Müdürü Mahir Özşeker geldi.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu “Bu ödülleri bize pozitif enerji veriyor” “Burada bulunmaktan ve şehrim adına böyle bir ödül almaktan mutluyum, teşekkür ediyorum. Bizler belediye başkanı olarak yaşadığımız, yönettiğimiz şehirde insanımızın mutlu olmasını sağlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak, doğumdan ölüme kadar onların yanında olmak, böyle projelere imza atabilmek için çalışıyoruz
ve tabii ödül almak ayrı bir değer. Bu ödülleri belediye başkanı olarak bizlere pozitif enerji veriyor, Özelkalem Dergisi’ne ve Seçici Kurul Üyelerine çok çok teşekkür ediyorum. Buradaki herkesi, yedi bin yıllık geçmişiyle bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, çinilerin, termalin diyarı Kütahya’ya bekliyorum. Sizleri ağırlamaktan mutlu olacağımızı bilmenizi isterim.” Daha fazla detay.

“Modern bir tasarım yapmak istedik”

Tören, başkanlarının heyecan dolu konuşmalarıyla, belediye ekiplerinin gurur dolu alkışlarıyla geçerken ödül almak üzere sahneye salonun en enerjik başkanlarından birisi çıktı. Çevre Koruma Kategorisi’nde Döşemealtı Kent Meydanı Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü, Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç’in oldu ve kendisine ödülünü EPR Yerel Yönetim Ajansı Başkanı ve Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nin Kurucusu Erengül Bilenser takdim etti..

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç “Modern bir tasarım yapmak istedik” “Bu ödülü bizlere layık gördükleri için Özelkalem Dergisi ailesine ve Seçici Kurul Üyelerine çok teşekkür ediyorum. Döşemealtı, Antalya’nın yeni bir ilçesi, gelişen bir ilçesi. Bu nedenle kent meydanımızda Antalya’ya yaraşır çağdaş, modern bir tasarım yapmak istedik. Ödül için hepinize çok teşekkür ediyorum ve emeği geçen bütün arkadaşlarımı da buradan kutluyorum.” Daha fazla detay.

“Ödülle taçlandırılmak çok önemli”

Türkiye’nin en önemli, en bilinen, en tarihi termal alanlarından biri olan Oylat, büyük bir yatırımla günümüz teknolojisinin olanakları sayesinde İnegöl için çok daha değerli bir alan haline getirildi. Törende Oylat Yeşil Enerji Projesi ile Çevre Koruma Kategorisi’nin Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü almak üzere sahneye İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş davet edildi.
Başkan Aktaş’ın ödülünü, Amasya Eski Belediye Başkanı Ali Yıldırım takdim etti. Başkan Aktaş konuşmasında, projenin bütün detaylarını diğer kentlerle de paylaşabileceklerini söyledi.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş “Ödülle taçlandırılmak çok önemli” “Yaklaşık 14 yıldır devam eden belediye başkanlığım sürecinde başta Özelkalem Dergisi olmak üzere farklı kuruluşlardan ödüller aldık. Hepsi birbirinden anlamlı ve değerliydi ama bu proje bizim için çok çok daha değerliydi. Seçici Kurul Üyelerine çok teşekkür ediyorum. ‘Su akar Türk bakar’ deyimi artık değişti, biliyorsunuz. Biz suyun akış gücünü enerjiye, sıcaklığını ise 1.500 yatak kapasiteli termal tesisteki dört ayrı oteli ısıtan bir sisteme dönüştürüyoruz. Arzu edenlere projemizi en ince detaylarına kadar açabiliriz. Bu proje sayesinde yıllık yaklaşık 450 bin TL’lik tasarrufumuz söz konusu.  Daha fazla detay.

“Geleceğiniz Parmaklarınızın Ucunda”

Sanat, spor, bilim yani hata engel tanır mı? Olanaklar olsa, engellerin önünde dağ bile duramaz. Yerel yöneticilerin en önemli sorumluluklarından biri de işte tam olarak budur; engelleri aşacak olanakları sağlamak. Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi’nde Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü, Geleceğiniz Parmaklarınızın Ucunda Projesi ile Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un oldu. Başkan’ın ödülünü almak üzere Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı sahnedeydi. Ödülü vermek üzere ise ülkemizin en değerli sinema sanatçılarından Engin Çağlar sahneye geldi.

Erzincan Belediye Başkan Yardımcısı Karabey Atıcı “Erzincan Belediyesi olarak Geleceğiniz Parmaklarınızın Ucunda adlı projemizde ilimizdeki engelli kardeşlerimizle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptık. Aslında ne kadar büyük başarılara imza attıklarını onlar bizlere gösterdi. Onların kocaman yürekleri olduğu bir kez daha gördük. Ben bu ödülü ilimizdeki ve ülkemizdeki bütün engelli kardeşlerimiz adına almak istiyorum. Hepinizi şehrimiz Erzincan’a davet ediyorum. Başımızın üzerinde yeriniz var. Hepinize saygılarımı sunuyorum.”

“Göğe komşu topraklardan selamlar”

Kadınlar dünyayı değiştirebilir. Kadınlar bileklerinin değilse de yüreklerinin gücü ile hayatın bambaşka bir hale getirebilir. Kadınlara verilen değer, hayata ve vatana verilen değerdir. Şavşat Belediye Başkanı Sinan Öztürk, Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi’nde Kadın Sosyal Yaşam ve Eğitim Merkezi Projesi ile Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü kazandı. Başkan, ödülünü Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş’in elinden aldı.

Şavşat Belediye Başkanı Sinan Öztürk “Göğe komşu topraklardan selamlar “Yaşamın kolay olduğu, yaşamın kaliteli olduğu bir şehirden, ülkemizin onuncu ‘Cittaslow’ yani sakin şehrinden, göğe komşu topraklar Şavşat’ımızdan selamlar getirdik. Bu vesile ile sakin şehrimize bu ödülü layık gören Özelkalem Dergisi’ne, kıymetli Seçici Kurul Üyelerine çok teşekkür ediyorum. Buradaki bütün misafirlerimizi Sakin Şehir Şavşat’ımıza davet ediyorum. Çocuk Belediyesi Projesi ve Kadın Yaşam Merkezi Projesi

“Engelleri kaldıracağız”

Engelli bireylerin toplumda diğer kişilerle aynı olanaklara sahip olabilmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, o kentin yalnızca sosyal alanlarını değil yaşamın bütün alanlarını iyileştirecek bir etkiye sahiptir. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi’nin Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü, Engelsiz Yaşam Kompleksi Projesi ile Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın oldu. Başkan Silpagar’a ödülünü, törende Başkanlar Korosu’nun şefliğini de üstlenen Sanatçı Işıl Ay takdim etti.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar “Belediye başkanı olduğumuz akşam dedik ki ‘engelleri kaldıracağız’. Millete hadim olacağız. Bunun yolu da engelleri kaldırmaktan geçiyor. Sahilimiz işgal altındaydı ne yazık ki. O işgalleri tek tek kaldırdık. Oralara tartan pistler yapıldı, bisiklet yolları yapıldı, çeşitli amaçlarla kullanılan iskeleler yıkıldı, yerine daha güzel iskeleler yapıldı. Oradaki yeşil alanlarımız kafe, restoran ve büfelerle bu milletin geleneklerine uygun bir şekilde hazırlandı ve hizmete sunuldu. Bu projelerimizden biri de Engelsiz Kafe idi. Ödül için sizlere çok teşekkür ediyorum.”

“Bu ödüllerin enerjisiyle seçime kadar canla başla çalışırız”

Kadınları güçlendikçe güçlenen kentlerden biri o. Kadınları mutlu oldukça bütün insanları mutlu olan kentlerden biri. Kadınlarla erkeklerin hayatın her alanında eşit olması için ne gerekiyorsa yapan kentlerden biri. Kadınlara yönelik özgün çalışmalarından biri olan Temalı Yıllar – 2016 Kadın Yılı Projesi, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’a Katılımcı Yönetim Kategorisi’nde Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü kazandırdı. Pek çok ünlü ismi ağırlayan Tören’e Başkan Halebak’ın ödülünü vermek üzere sahneye 1971 Avrupa Güzeli Filiz Vural çıktı. Başkan Halebak, ödülünü almadan önce bütün ekip arkadaşlarını da sahneye davete etti.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak “Bu ödüllerin enerjisiyle seçime kadar canla başla çalışırız” “Güzel ve zarif hanımefendiler, yakışıklı ve centilmen beyefendiler, hepinizi saygıyla selamlamak istiyorum. Bir Avrupa Birliği projesi hazırladığımız sırada yöneltilen sorulara cevap verirken Başkan Yardımcım ve Kültür İşleri Müdürüm dediler ki; ‘Başkanım garip bir sonuç çıktı karşımıza, bunu sizinle paylaşmak istiyoruz’. Nedir? Lüleburgaz Belediyesi’nin başkan yardımcısı ve daire müdürleri düzeyinde yüzde 60’ı kadınlar tarafından yönetiliyor.  Daha fazla detay.

“Türkiye’nin mozaiğidir Balıkesir”

Belediyelerin daha iyi, daha büyük ve kalıcı hizmetler üretebilmesi için elbette iş birlikleri, destekler, fikir alışverişi çok önemli. Yurt dışından başka kentlerle, başka kurumlarla iş birliği yapabilmek, belediyelerin çok daha evrensel projeler üretebilmesi için önemli bir güç sağlıyor. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Uluslararası İşbirliği Kategorisi’nde iki ödül verildi. Karesi’ den Kosova’ya Kültür Koridoru Projesi ile Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın oldu. Başkan Yılmaz’ın ödülünü takdim etmek üzere ise sahneye Merkez Bankası Eski Başkan Yardımcısı Zekeriya Yıldırım geldi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Türkiye’nin mozaiğidir Balıkesir” “Projemiz aslında Balkanlar ile ilgili ama özünde Kosova ile ilgili. Ben bir Balkan göçmeni ailenin çocuğuyum. Eşim Mardinli. Türkiye’nin mozaiğidir Balıkesir. Karesi neresi diye soracak olursanız, Karesi Beyliği’nin torunlarıyız biz; Balıkesir’in merkezi. Büyükşehir olduktan sonra iki ilçemiz oluştu. Merkezde bulunan iki ilçemizin biri Karesi diğeri de Altıeylül. Bizim bölgemizde Balkanlar’dan gelen çok göçmen var. Kosova’da oldukça kapsamlı projeler yaptık. Özelkalem Dergisi’ne ve Seçici Kurul Üyelerine teşekkür ederim.”

“Mudurnu, kadim şehirlerden biri”

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl “Mudurnu, kadim şehirlerden biri. İnanç turizmi, kültür turizmi… Abant’a 17 kilometre. Toplam alanının yüzde yetmişini kaplayan ormanlarıyla, termal sularıyla yeni yeni ismini duyurmaya başlayan bir yer. Ben bizle bu ödülü buluşturan Özelkalem Dergisi’ne teşekkür ediyorum. Bu ikinci Özelkalem ödülümüz. Seçici Kurul üyelerimize ve sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.”

“Venezüella’da sokak suçlarını ortadan kaldırmak için bir çare aramışlar”

Çocukları korumak, çocuklara hayatları değiştirecek bir beceri ya da uğraş kazandırmak, ülkemizin geleceği için yapılabilecek en değerli çalışmalardan biridir. Çocukları mutlu, sağlıklı, kendine güvenli olan bir ülke, güçlü bir ülkedir. Bu yılın en anlamlı projelerinden biri de çocukların hayatında fark yaratan projelerden biri oldu. Dünya çapında ses getiren İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası Projesi, Kültür Sanat ve Turizm Etkinlikleri Kategorisi’nde Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’a Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü’nü kazandırdı. Başkan Ataç’a ödülünü takdim etmek üzere sahneye Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer geldi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç “Venezüella’da sokak suçlarını ortadan kaldırmak için bir çare aramışlar” “Türkmenistan’da belediye başkanlarına ‘Kent Hekim’ diyorlar. O kadar doğru bir tabir ki; kentin bütün organlarını koruyan, tedavi edenler belediye başkanlarıdır çünkü. Onun için de bu tabiri çok seviyorum. Ben de bir hekim olarak; diş hekimiyim, kentime hep hekim gözüyle bakarım. Önce hekimim, sonra belediye başkanıyım derim. Kentlerde fiziki mekanlar, yeşil alanlar, yollar, ulaşım, elbette her şey çok önemli. Temel görevlerimiz önemli ama esasında şehri dolduran sosyal projelerdir, sanat projeleridir, spor, sağlık projeleridir. İki Elin Sesi Var projemizi iki buçuk yıl önce hayata geçirdik. Çok severek yaptığım bir proje. 1970’li yıllar Venezüella’da sokak suçlarının hakim olduğu bir dönem. Devlet baş edemiyor ve halkına soruyor, ‘Ne yapalım ki bununla baş edebilim?’ Hoze Antonio isimli bir piyanist ve bestekar çıkıp diyor ki ‘çocuklara keman çaldıralım’. Boş zamanlarında çocuklara keman çaldırmaya başlıyorlar. Biz de bundan esinlenerek kemanları aldık ve kırk çocukla beraber bu işe başladık. İki buçuk yıl bizim için çok başarılı geçti. Türkiye ve yurtdışında on yedi konser verdi çocuklarımız. En son geçtiğimiz Mayıs ayında Avrupa Komisyonu’nun davetlisi olarak Belçika’da gençler için bir müzik festivaline davet edildik. Orada yaklaşık altı bin civarında genç ve çocuk buluşuyor. Bu buluşmada caz, senfoni orkestraları, korolar, birçok branş var. Bizimle beraber dokuz senfoni orkestrası vardı. Burada bağımsız bir jüri tarafından değerlendirme yapıldı, çocuklarımız üçüncü oldu. Bizim dışımızdaki bütün orkestralar müzik okullarının orkestralarıydı. Sadece bizimkisi sosyal projeydi. Bir ay sonra bu güzel çocuklarımız Fazıl Say ile beraber çaldı. Merkezimizde sekiz yüz kayıtlı çocuğumuz var. Şimdi Eskişehir’de bir gelenek oldu enstrüman bağışı. Onun için bu projenin çok farklı bir yanı var. Çocuklarımız burada. İstiyorum ki sizler için de bir eser çalsınlar ve onları sizler de dinlemiş olun. Ödül için çocuklarımız adına da bir kez daha teşekkür ediyorum.” İşte 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nin en özel anlarından biri. Başkan Ataç, İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası’nı sahneye davet etti. Yaşları 7 ile 17 arasında değişen bu harika çocuklar, törendeki herkesi duygulandırmakla kalmadılar aynı zamanda herkesin ayakta alkışladığı bir eser çaldılar.

Şarkılar Bizi Anlatır

Birlikte söylediğimiz şarkılar anlatır bizim birbirimize olan duygumuzu. Birlikte söylediğimiz şarkılar, birbirimize olan saygımızın, sevgimizin sözleridir aslında. Politik görüşleri ayrı olsa da bu ülke ve kendi kentleri için nice güzellikler düşleyen belediye başkanları da birlikte söyledikleri şarkılarla kendilerinin ve kentlerinin birbirine olan saygısını, sevgisini dile getiriyor tam 9 yıldır. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni, pek çok açıdan dünyanın en özel korusu olan Başkanlar Korosu’na bir kez daha sahne oldu.

Kimler birlikte şarkı söyler? Kimlerin kalpleri aynı şarkının nakaratından bağlıdır birbirine? Aynı şeye değer verenler… Aynı şeyi düşleyenler… Aynı ufka bakanlar… Etnik kökenler, politik görüşler, hizmet yöntemleri çok farklı olabilir ama yine de bu belediye başkanları aynı şeye değer veriyor, aynı düşü kuruyor, aynı ufka bakıyor; her yanı güzel, her günü huzurlu, her hali mutlu bir Türkiye. Kentinde sevgiyle, özenle ve sorumlulukla çalışarak çok değerli projeler hayata geçiren belediye başkanlarına, bütün Türkiye adına içten bir teşekkürün simgesi haline gelen Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri, 9. yılında yine her şeyden çok daha özel ve unutulmaz anlara sahne oldu. Pek çok nedenle belki de dünyanın en özel korolarından biri olan Başkanlar Korosu bu yıl yine sahnedeydi. Davetlilerin de eşlik ettiği Koro, bu yıl da 6 eser seslendirdi ve “Bir başkadır benim memleketim” diyerek bu çok özel konseri tamamladı.

For instance, you can do my college homework use them to create a group discussion with your students around a given topic.