Proje Açıklaması

ŞAVŞAT’IN KÜÇÜKLERİ BÜYÜK İŞLER BAŞARIYOR

Çocukları seven, vatanını da seviyordur. Çocuklara kötülük eden, vatanına da kötülük ediyordur. Çocukların gülmesini isteyen, vatanı için de mutlu bir gelecek istiyordur. Çocuklar için diğer bütün hizmetlerden ayrı bir efor ortaya koyan belediyelerden biri de Şavşat. Çocuklara ve dolayısıyla vatana sağladığı büyük katkı ile Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk de 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde ödül kazanan başkanlar arasındaydı.

Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk

Katılımcı Yönetim Kategorisi – Çocuk Belediyesi Projesi

PROJE EKİBİ
A. Sinan Öztürk / Belediye Başkanı
Filiz Özcan / Yazı İşleri Müdürü
Olcay Taşdemir / Bilgi İşlem Görevlisi
PROJENİN MALİYETİ 100.000 TL
PROJENİN TARİHİ  3 Kasım 2014’te başlayan Proje halen devam ediyor.

Şavşat’ta çocukların geleceği kadar bugünü de önemseniyor. Çocuklara bir birey olarak bakılıyor. Çocukların Şavşat’ı sahiplenmeleri, kent idaresinde kendilerine etkin bir yer bulabilmeleri için Şavşat Belediyesi yoğun gayret gösteriyor. Bir ‘Cittaslow’ yani Sakin Şehir ilçesinde yaşayan çocukların, kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi ve yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri, kendi kültürel ve ahlaki değerlerini öğrenebilmeleri ve geleceğe güvenle bakabilmeleri amacıyla hayata geçirilen bu proje, ‘Çocuk Dostu Kentler’ yaratmak için kurulmuş demokratik bir platform.Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler iyi bir nesil yetiştirmiş olurlar bilinci ile Belediye Meclisi tarafından alınan karar gereği 2014 yılında katılımcı yönetim uygulaması olarak Çocuk Belediyesi Projesi hayata geçirildi.

Belediye Hizmet Binasında Çocuk Belediyesi üyelerinin toplantılarını yapabileceği, faaliyetlerini yürütebileceği bir salon oluşturuldu. Yönerge gereğince 75 çocuktan oluşan Çocuk Belediyesi, kendi meclisini İlçe Seçim Kurulu Görevlileri gözetiminde kurdukları sandıklarda oy kullanarak seçti ve halen 9 meclis üyesi ile çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor. Proje sayesinde çocuklar, yarının büyükleri olarak değil bugünün ortakları olarak ilçede yapılacak her hizmette fikirlerini beyan etme olanağına sahip oldu. Çocuk Belediyesi üyeleri öncelikle Şavşat’ta yaşayan çocukların sorunlarını tespit ederek çözümleri için öneriler getirdi ve çözümler üretildi. Yaşadıkları kentin sorunları ile ilgilenmeleri sağlandı.

Çocuk Belediyesi aylık toplantılar yapıyor ve 2014 yılından bu yana Belediye çalışmalarına karar alıcı bir mekanizma olarak doğrudan katılıyor. Aldıkları kararlar doğrultusunda 2015-2016 yılı içerisinde ilk çevre projesi olarak ilçedeki kaldırım ve bordürleri boyayarak işe başladılar. İlçedeki çocukların küçülen eşyalarını toplayarak ihtiyaç sahibi arkadaşlarına dağıtımını sağladılar. ‘Aydınlık bir gelecek için doğal kaynaklarımızı koruyalım’ sloganıyla geri dönüşüm kampanyası başlatarak ilçedeki bütün okullara ve resmi kurumlara geri dönüşüm kutularını dağıttılar. Toplanan ve depolanan kâğıtların lisanslı firmalara satışı ile elde edilen gelirle fidan satın alıp ilçenin ihtiyaç duyulan yerlerine ağaçlandırma ve yeşillendirme yaptılar. Çocuk Belediyesi Hatıra Ormanı oluşturdular. İlçenin uygun duvarlarına hayallerini resmederek sevgi ve hoşgörü duvarı oluşturdular.

Projenin hayata geçirilme nedenleri sorduğumuz Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk, Şavşat’ta çocuklar yarının büyükleri olarak değil, bugünün ortakları olarak gördüklerini söyledi ve şunları anlattı: “Şavşat Çocuk Belediyesi Şavşat’ta yaşayan çocukların kent yönetimindeki rolünün güçlendirilmesi ve yönetime aktif olarak katılabilmeleri, istek ve önerilerini dile getirmede özgüven sahibi olabilmeleri, kendi kültürel ve ahlaki değerlerini öğrenebilmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri amacıyla demokratik bir platform olarak oluşturuldu. Geleneklerine ve toplumsal değerlere sahip çıkan bir kuşağın yetişmesi için her türlü çalışmayı yapmak asıl hedef. Gelecek nesillerin kent bilinci kazanmalarını ve edindikleri bilgileri paylaşarak çoğaltmalarını hedefledik. Kentler çocuklarındır ve çocukları ancak çocuklardan öğrenebiliriz. ‘Çocuklara değer vermek vatana değer vermektir’ bilinci ile hayata geçirdiğimiz Proje’de asıl amaç, Şavşat’ta yaşayan çocukların sorunlarını tespit edip çözümleri için öneriler getirmek ve yaşadıkları kentin sorunları ile ilgilenmelerini sağlayarak iyi bir çevre bilinci kazanmalarını, kendilerini ifade edecek bir ortam imkanı bulmalarını istedik.”