Proje Açıklaması

ŞAVŞAT’IN KADINLARI İLÇEYE DEĞER KATIYOR

Hayatı daha güzel, daha huzurlu, daha çağdaş ve daha özenli hale getirecek olanlar kadınlardır. Kadınların becerileri, yetenekleri, bilgileri kentler ve ülkeler için en büyük hazinedir. Kadınlar ne kadar ilerideyse, o ülke ve o kent de o kadar ileridedir. Ülkemizde kadınların ilerlemesine yönelik etkili projelerden birini de Şavşat Belediyesi hayata geçirdi. Proje, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Şavşat Belediye Başkanı Sinan Öztürk’e ödül getirdi.

Yılın İlçe Belediye Başkanı Ödülü
Şavşat Belediye Başkanı A. Sinan Öztürk
Sosyal Sorumluluk Kategorisi – Kadın Yaşam Merkezi Projesi

PROJE EKİBİ
A. Sinan Öztürk / Belediye Başkanı
Filiz Özcan / Yazı İşleri Müdürü
Olcay Taşdemir / Bilgi İşlem Görevlisi
PROJENİN MALİYETİ  500.000 TL
PROJENİN TARİHİ  15 Temmuz 2016’da başlayan Proje, halen devam ediyor.

Uluslararası Cittaslow Birliği’nin de üyelerinden Şavşat Belediyesi, kadınların kişisel birikimlerini yükseltmeyi, mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmeyi, pasif tüketici yerine aktif üretici olmalarını sağlamayı, üretecekleri ürünlerin pazarını oluşturarak gelir elde etmelerine katkıda bulunmayı, sosyo ekonomik yoksulluk içinde olanlara yardım edebilmeyi, hizmet önceliklerinin ilk sıralarına taşımış durumda. İlçede tamamen yöresel, unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının üretilerek korunması ve bu konuda tanıtım yapılarak turizme katkıda bulunulması amacıyla hayata geçirilen Kadın Sosyal Yaşam ve Eğitim Merkezi’ndeki atölyelerde çok ucuz malzemeler el becerisi ve sanatsal maharetlerle paha biçilmez ürünlere dönüştürülüyor, çok düşük maliyetlerle değerli ürünler elde ediliyor, üretilen ürünlerle yörenin gelenek ve görenekleri yaşatılmasına fayda sağlanıyor ve aynı zamanda İlçe’nin tanıtımına da çok önemli bir katkı sağlanıyor. Kadınlar bu merkezde içindeki yetenekleri keşfederek ortaya çıkarıyor, farkındalıklarını ve birikimlerini zenginleştirerek üretip gelir elde ediyor. Üniversiteler, Kalkınma Ajansları, STK’lar ve ilçedeki Kamu Kurumlarınca sağlık, eğitim, yöresel ürünlerin değerlendirilmesi, proje yapım ve uygulama gibi konularda eğitimler düzenleniyor. Merkez’deki çalıştaylarda ve toplantılarda kadınlar farklı uygulama tekniklerini öğrenme, farklı beceriler edinme fırsatı da buluyor. Kadın Sosyal Yaşam ve Eğitim Merkezi’ne kurulan ve güneş enerjisi ile çalışan ‘ürün kurutma makineleri’ sayesinde, ilçenin köylerinde yetiştirilen elma, armut, erik, kızılcık, patlıcan biber ve benzeri her türlü ürün steril ortamda kurutulduktan sonra paketlenerek ilçenin pazarlarında, internette, yöresel ürün pazarlarında, ilçenin belirli yerlerine yöresel mimari ile yapılmış kültür evlerinde satışa sunuluyor ve ilçeye ekonomik girdi sağlanıyor. Merkez’de spor salonu, eğitim atölyeleri, mutfak, teşhir salonu, toplantı salonu, eğitimcilerin ve misafirlerin konaklaması için 28 yatak kapasiteli konaklama katı bulunuyor.

“Kadının mutlu, huzurlu ve sağlıklı olması toplumun huzurlu olması anlamına gelir.”

Proje hakkında görüşlerini sorduğumuz Şavşat Belediye Başkanı Sinan Öztürk, konu kadın olunca siyaseti bir tarafa bıraktık çünkü kadının olduğu her alanda güzellikler başladığına inandıklarını dile getirdi ve şunları söyledi: “Bizim kültürümüzden, dinimizden aldığımız budur. Kadını her zaman baş köşede tutmuşuzdur. Kadının mutlu, huzurlu ve sağlıklı olması toplumun huzurlu olması anlamına gelir. Aileyi ve toplumu güçlendirecek, kaynaşmayı ve dayanışmayı sağlayacak hizmetleri üretmek öncelikli görevimiz. Bu proje ile kadınların kendi yetenekleri keşfederek ortaya çıkarmalarına, farkındalıklarını ve birikimlerini zenginleştirip üreterek gelir elde etmelerine fırsat sunduk. Cittaslow markalı ilçenin kadınları, merkezde düzenlenen eğitimlerde dostluklar kurarak sosyal çevre edinmekte ve özgüven kazanarak kültür mozaiği oluşturulmaktadır. Bu merkezin, eli öpülesi hayırsever kadın, bir anne tarafından ilçemize kazandırılması da bu projeye ayrı bir anlam katmaktadır. Kadın Yaşam Merkezinin gelenek ve göreneklerimizin yaşatılarak bir sonraki kuşaklara aktarılması bakımından önemi büyüktür. İmkanlar ölçüsünde kadınlara yönelik projeleri hayata geçirme yolunda çalışmalarımız devam edecektir. Gerçekleştirdiğimiz projenin ödüle layık görülmesi beni ayrıca gururlandırmıştır. Yerel yöneticilerin projelerinin tanıtımına katkı sağlayan, bizler daha yaşanabilir, daha modern bir ülke yolunda ilerlerken yerel yöneticilerle işbirliği yapan Özelkalem Dergisi’nin her kademesindeki emekçilere teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.”