Proje Açıklaması

“Savaşın gölgesinde huzur için yaşayan bir aileyiz”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş  “Bütün çalışanları, belediye başkanları dahil yaptıkları iş karşılığında takdir etmek, onları hem cesaretlendirir hem de emekleri konusunda gelecek adına ümitlendirir. Yaptıkları işe ve sorumlu oldukları insanlara karşı daha fazla çalışma azmi verir. Ben ödül alan bütün başkanlarımızı tebrik ediyorum ve bu konuya vesile olan Özelkalem Dergisi’ne, Seçici Kurul Üyelerine teşekkür ediyorum. Biz Hatay’da çok renkli bir aileyiz. Renkli olduğumuz kadar da çok nezaketli bir aileyiz. Birbirimizi insan olduğumuz için sevmekten zevk alan bir aileyiz. Altı yıldır savaşın gölgesinde huzur için yaşayan bir aileyiz. Bize değer verip hizmetlerimize sevgiyle, gülümsemeyle ve fiziki yardımlarıyla katkı sağlayan Hatay halkı adına ve çalışma arkadaşlarım adına bu ödülü alıyorum. Herkese teşekkür ediyorum.”

Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı Ödülü

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş

Çevre Koruma Kategorisi Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi

PROJE EKİBİ

Ahmet Dolğun / Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı
Şevket Öztürk / Atık Yönetimi Şube Müdür V.
Ayşe Dolar / Biyolog
R. Dilara Kayacı / Çevre Mühendisi
Tevfik Kuş / Çevre Mühendisi
Varol Yılmaz / Çevre Mühendisi
PROJENİN MALİYETİ 30.000.000 TL
PROJENİN TARİHİ  19 Şubat 2016’da teslim edilen Proje’de enerji üretimi 28 Ekim 2016’da başladı ve 18 Şubat 2031’de tamamlanacak

Çevreyi korumazsak nasıl bir gelecek bekliyoruz? Çevreyi korumazsak, çok yakın gelecekte şehirlerimizin nasıl olacağını düşünüyoruz? Çevrenin korunması ve toplumda bu yönde bir bilinç oluşturulması için yerel yönetimlere çok iş düşüyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş da çevre projesi ile 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde ödül alan başkanlardan birisi oldu.

Proje hakkında görüşlerini aldığımız Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş’ın değerlendirmeleri şöyle oldu:
“2014 yılında hizmete başladığımız ilk günden bugüne gerçekleştirdiğimiz projeler ve yatırımlarda yaşanabilir bir kent yaratmak amacıyla alt yapı ve çevre konularına öncelik verdik. Hatay’ın sağlıklı yarınlara adım adım yürümesi için ürettiğimiz projelerde öncelikli hedefimiz gelecek nesillere yaşanabilir bir kent bırakma arzusudur. Aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak hem kentimizin hem de ülkemizin geleceğine katkı sunmak istiyoruz. İşte de tam bu noktada Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak hızla artan nüfus, ekonomik koşullar ve teknolojinin yoğun kullanılması sonucu tahrip olan doğamızın dengesini korumak için doğa ve insan dostu projemizi hayata geçirdik. Gökçegöz Katı Atık Depolama Sahası’nda gazdan enerji üretim tesisini kurduk ve aydınlık geleceğimizi sağlıklı yarınlara taşıma noktasında önemli bir adım attık. Tesisimizde; kaynak çeşitliliğini arttırarak bu kaynakları güvenilir, ekonomik ve kaliteli biçimde ekonomiye kazandırmayı düşünüyoruz. Gerekli altyapı ve üstyapı çalışmalarının ardından hizmete sunduğumuz tesisimizde doğanın dengesine katkı sunup vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttıracağız. Bununla beraber çöplerden elektrik üreterek binlerce konut ve iş yerinin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğiz. Tabiatı koruyacak, vatandaşlarımızın sağlığını ön planda tutacak her çalışmanın altında imzamız olmaya devam edecek olup tabiatı, tarihi, kültürü ve yemekleriyle tanınan medeniyet kentimiz Hatay’ı projeleriyle markalaştırmaya çabalarımız sürecektir.”

Gökçegöz Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde çöp depolama alanlarında oluşan ve Karbondioksit (CO2)’ye göre 21 kat daha zararlı olan metan (CH4) gazının neden olduğu sera gazı etkisini engellemek amaçlı santraller kuruldu. Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi adı altında karbon kredisi alınmasına uygun teknolojiler kullanılarak, her biri 1.4 MWh olan 5 adet motor ile 7 MWh’lık bir ENERJİ üretiminin gerçekleşmesi ve binlerce konutun elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor. Toplam 9 ilçenin atıkları Hatay Büyükşehir Belediyesi Gökçegöz Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde depolanıyor. Düzenli Depolama Sahasına günlük yaklaşık 1.100 ton çöp taşınarak bertaraf ediliyor. Katı atıkların düzenli depolanması ile depolama sahasında biriken evsel katı atıkların biyolojik ayrışması sonucu başlıca metan (CH4) ve karbondioksitten (CO2) oluşan depo gazı meydana geliyor. Önemli bir ekonomik değere sahip olan evsel katı atıklar, yeni teknolojiler aracılığı ile ‘Yenilenebilir Enerji’ kapsamında değerlendirilerek elde edilebilecek en değerli ürün olan elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Depolanan atıkların bozulmasıyla ortaya çıkan Karbondioksit (CO2)’ye göre 21 kat daha fazla sera gazı etkisi olan Metan (CH4) gazının neden olduğu zararın etkisini azaltmak amacıyla kurulan ve çevre dostu olan Gökçegöz Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Tesisi, ülke ve bölge ekonomisine önemli bir katkıda bulunuyor.