Proje Açıklaması

NİLÜFER’DE HAYAT DEMOKRASİYLE TASARLANIYOR

Sizin kullanacağınız bir şeyi, sizin ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi, duygularınızı hiç bilmeyen birileri tasarladığında sizce ‘tam istediğiniz gibi’ olur mu o şey? Çocukların ne istediğini, yetişkinlerin tam olarak bilmesine imkan var mıdır? Nilüfer’de çocuklar kendi paklarını kendileri hayal etti ve kendileri tasarladı. Proje, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Nilüfer Belediye Başkanı Sayın Mustafa Bozbey’e çok değerli bir ödül kazandırdı. Başkan Bozbey’in ödülünü almak üzere sahnede bu örnek projede en önemli görevi üstelenen çocuklar da vardı ve bütün davetliler onları yürekten alkışladı.

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey

Kentsel Dönüşüm Kategorisi Oyun Engel Tanımaz Projesi

PROJE EKİBİ
F. Elvan Atay / Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Özlem Polat / Oyun Engel Tanımaz Proje Koordinatörü
Dr. Mimar Sebla Arın / Nilüfer Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi
Doç. Dr. Peyzaj Mimarı Gül Atanur / Nilüfer Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi
PROJENİN MALİYETİ
617.000 TL
PROJENİN TARİHİ
1 Ekim 2013’te başlayan Proje, 6 Ekim 2016’da tamamlandı.

Türkiye’de, çocukların hayalini kurup tasarladığı ilk park olan Oyun Engel Tanımaz Parkı, diğer kentler açısında da örnek bir uygulama oldu. Park; çocukların kentin yerel yönetim süreçlerine, kullanıcısı oldukları kentsel mekân tasarımına ilişkin kararlara dahil olabilme imkanı bulduğu, katılımcı  ve çağdaş bir kent paydaşlığı projesi olarak hayat geçirildi. Proje kapsamında çocuklar, gençler, akademisyenler, meslek odaları bir araya geldi ve atölye çalışmalarıyla desteklenen bir sürecin sonunda hepsinin ortak fikri olacak şekilde parkın detayları somutlaştırıldı. Engelli bireylerin de hiç bir engelle karşılaşmadan oyun oynayabilecekleri bir park olabilmesi için projede bütün detaylar titizlikle düşünüldü. Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclisi üyesi  6’sı engelli toplam 30 çocuk, aldıkları eğitim sonucunda parkı tasarlayarak bir maket hazırladılar. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Bursa Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Bursa İl Temsilciliği ve ÇEK Özel 3 Mart Azizoğlu İlköğretim Okulu iş birliğiyle geliştirilen ‘Oyun Engel Tanımaz Parkı’ 2016 yılında çocukların kullanımına açıldı. Oyun Engel Tanımaz Parkı’nın, demokrasi ve katılımcılığın bir ürünü olduğunu kaydeden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, çocukların, hayal dünyasıyla geliştirdikleri park projesiyle birlikte kent yönetiminde karar süreçlerine dahil olduğuna dikkat çekti.

“Yıllarca büyükler yaptı, küçüklere ‘alın oynayın’ dedik. Bu sefer oynayacakları yeri onlar kendileri tasarladı. Oyun Engel Tanımaz Parkı, kolektif çalışmanın ve demokrasinin bir ürünü.”

Projenin, Türkiye’de örnek olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Bozbey şöyle konuştu:
“Nilüfer Belediyesi özellikle katılımcı, önce insan ilkesiyle hareket eden ve hiç bir şeyi ötekileştirmeyen, toplumun her kesimiyle ortaklaştırarak proje üretmeye çalışan bir kurum. Toplumun her kesimi her hizmetten eşit yararlanabilir düzeyde olmalı. Biz belediye olarak bir parkı tasarlarken şimdiye dek hep sadece engelsiz insanların yararlanabileceği türde bir park olarak planlıyorduk. Oysa şimdi çocukların tasarladığı bu park, engelli engelsiz bütün çocukları bir araya getirebilecek, ortak kullanım sayesinde engelsiz çocukların engelli çocukları daha iyi anlamasına katkıda bulunabilecek, hakikaten örnek teşkil edecek bir park oldu diye düşünüyorum. Bu projeyle çocuklarımız kentin, mahallenin tasarımında aktif rol oynayarak kendi park alanlarını kendileri tasarladılar. Özgürce kirlenebilecekleri çamur havuzundan, gönüllerince boyayabilecekleri duvara, yer satrancına, oyun evlerine, kendilerinin tasarladığı  ‘baba göbeği’ne kadar pek çok unsuru barındırıyor. 4 bin 700 metrekarelik bu alanda deyim yerindeyse yok yok. Yıllarca büyükler yaptı, küçüklere ‘alın oynayın’ dedik. Bu sefer onlar oynayacakları yeri kendileri tasarladı. Oyun Engel Tanımaz Parkı, kolektif çalışmanın, demokrasinin bir ürünü. Alanında Türkiye’de tek. Aynı zamanda Nilüfer’in örnek gösterilen ‘ilk’leri arasında da yerini aldı.” Başkan Mustafa Bozbey, Oyun Engel Tanımaz projesinin İngiltere ve ABD gibi ülkelerde, üniversitelerde örnek olarak sunulduğuna da dikkat çekti.