Proje Açıklaması

MELİKGAZİ’DE İŞLER YOLUNDA

Bir kentte hayatın yolunda gitmesi için, o kentte yolların modern yaşama uygun, güvenli ve bakımlı olması büyük önem taşıyor. Kentler geliştikçe, yol ihtiyacı da boyut değiştiriyor. İlçe’de trafik yoğunluğu sorununu çözerek kentin yaşam kalitesine değer katan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç,  9.Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nden ödülle döndü.

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Melikgazi̇ Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç

Kent İçi Ulaşım Kategorisi – Abdülhamid Han Bulvarı ‘Ekonomi Hattı’ Projesi

PROJE EKİBİ
Dr. Memduh Büyükkılıç / Belediye Başkanı
Mustafa Türkmen / Başkan Yardımcısı
Sedat Erdoğan / Ulaşım İşleri Müdürü
Ali Süslü / Plan ve Proje Müdürü
PROJENİN MALİYETİ 29.000.000 TL
PROJENİN TARİHİ  15 Aralık 2015’te başlayan Proje,
28 Ocak 2017’de tamamlandı ve yol kullanıma açıldı.

“Kayseri’de yatırımlar hızla artmakta ve Kayseri Belediye Modeli, Kayserililere yatırım ve hizmet olarak yansımaktadır.”

Bir şehir için en büyük ve en önemli gösterge, bulunduğu coğrafi yapı içerisindeki ulaşım ağının verimliliği ve çevresi ile bağlantısıdır. Şehirler büyüdükçe şehir içi yolların önemi artıyor. Bunun nedenle de ‘yol medeniyettir’ sözü, dünyanın her yerinde geçerli. Ancak 19. yüzyıldan itibaren, yol medeniyet anlayışının yanı sıra yol ekonomi ile eşdeğer olarak kabul ediliyor çünkü üretilen malların pazarlanmasında yollar çok büyük önem taşıyor. İpek Yolu’nun değer kaybetmesine neden olan da yeni keşfedilen deniz yolları olmuştu. Melikgazi Belediyesi de özellikle şehir içi yollara büyük önem veriyor. Abdülhamid Han Bulvarı, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ile şehir içi ve diğer ulaşım ağlarına bağlantı sağlayan bir konumda. Bu nedenle inşa edilen Abdülhamid Han Bulvarı, bir ulaşım ağı olması ile birlikte bir ekonomi yolu olarak tanımlanıyor. Bu yolun trafiğe açılması ile Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan 65.000 personel ve firma sahiplerinin şehre ulaşımları hem mesafe olarak ortalama 3 km kısalmış hem de akıcı bir trafik sağlanarak yolculuk süresi kısaltılıp yakıt ve zamandan tasarruf elde edilmiş. Ekonomide zaman da çok önemli. Vakit nakittir. Kent halkının zamandan tasarrufu da kente büyük bir rahatlık getirmiş.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne Osman Kavuncu ile Fatih Sultan Mehmet Bulvarlarına ilaveten 3. bir yolu hizmete açtıklarını ifade eden Başkan Memduh Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu yolun inşaatına 2015 yılının Aralık ayında başladık ve bir yıl gibi kısa sürede tamamladık. Abdülhamid
Han Yolu, belediyemizin imkanları  ile yapıldı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne Osman Kavuncu ile Fatih Sultan Mehmet Bulvarlarına ilaveten üçüncü bir yolu hizmete açıyoruz.  3 km uzunluğundaki ve 25 metre genişliğindeki yeni bu yolda 18 metrelik kot farkı da giderildi. Heyelan için istinat duvarları örüldü. Yağmur tahliye kanalları ile orta refüj oluşturuldu. Işıklandırıldı. Pik saatlerinde bu yolda yapılan araç sayımı, günde 6 bin 400 araç geçiç yaptığını gösteriyordu. Bunların 600’ü otobüs ile servis aracı, 1700’ü kamyonet, 450’si tır, 3100’ü hususi binek otomobil ve muhtelif 550 araç olmak üzere günlük kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu rakamlar yolun ne keder gerekli ve yerinde yapıldığının bir göstergesidir. Kayseri’de yatırımlar hızla artmakta ve Kayseri Belediye Modeli, Kayserililere yatırım ve hizmet olarak yansımaktadır.”