Proje Açıklaması

MELİKGAZİ DÖNÜŞÜME REFERANS OLUYOR

Kentler neden dönüştürülüyor? Kentler neye dönüştürülüyor? Kentler kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle bir yandan kocaman bir soru işaretine dönüşürken bir yandan da kimi kentlerde geçmişin ve geleceğin pek çok sorununa yanıt olarak niteliklerde projeler hayata geçiriliyor. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nden biri de kentsel dönüşüm alanındaki referans bir proje ile Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükılıç’a verildi.

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Melikgazi̇ Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç

Kentsel Dönüşüm Kategorisi – Küçükali Mahallesinde Çok Yönlü Dönüşüm Referans Projesi

PROJE EKİBİ

Dr. Memduh Büyükkılıç / Belediye Başkanı

Mehmet Karaköse / Başkan Yardımcısı

Ethem Ünlü/ Kentsel Dönüşüm Müdürü

Gökhan Gömürcü / İmar ve Şehircilik Müdürü

PROJENİN MALİYETİ 225.000.000 TL

PROJENİN TARİHİ  Mart 2015 yılında başlanıldı halen devam ediyor.

Ülkemizdeki kentsel dönüşüm sürecinin tartışmalı ve başarısız örnekleri, toplumun konuya olan bakışını da olumsuz etkiliyor. Bu da önyargıya, eleştirilere, nitelikli projelerde bile hak sahipleri ile olan süreçlerin uzaması anlamına geliyor. Alında esas amaç kentsel dönüşüm projeleri ile sağlıksız, estetikten uzak, plansız, depreme dayanıksız yapılar yıkılarak daha planlı ve sağlıklı şehirleşme sağlanması. Melikgazi Belediye başkanı Dr. Memduh Büyükkılı, kentsel dönüşüm projesi ile sadece binaların yenilenmesi ve fiziki şartların iyileştirilmesi gibi bir algının yanlış olduğunu, kentsel dönüşüm ile aslında toplumsal dönüşümün ve gelişimin sağlandığını çünkü bireylerin mahalli olmaktan çıkarak kentli olmanın farkındalığını yaşadıklarını söylüyor. Şehircilik ilkeleri çerçevesinde planlı, modern sağlıklı ve her türlü sosyal, kültürel ve sportif tesis ve yapılarla donatılmış bir mahallede yaşamanın, bireysel ve toplumsal değişimi beraberinde getirdiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, kentsel dönüşüm sayesinde Küçükali Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların sosyal, ekonomik, kültürel ve fiziksel konfor şartlarının artırıldığını ve bu amaçla Melikgazi Belediyesi olarak 20 yıldır belirli bir plan çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını, 2014 yılına geldiğinde ise bu dönüşümün hızlandığını dile getiriyor. Kentlilik bilincini artırmaya ve dönüşüm ihtiyacı olan mahallelerde gerekli uygulamaları gerçekleştirmeye yönelik çalışmaların, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanunun yürürlüğe girmesi ile hız kazandırıldığını hatırlatan Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç,

9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nden biri kazandıran projeye ilişkin de şunları da dile getirdi: “Öncelikle Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü kurulmuştur. Bununla birlikte ilk olarak Küçükali Mahallesi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Küçükali Mahallesi, merkeze 3 km mesafede. Alanda bulunan mevcut yapılar, inşa edildikleri tarihte mevzuat dikkate alınmadan yapılmış, geçen zaman içinde de ekonomik ömürlerini tamamlamıştır. Alanın sosyo ekonomik yapısına bakıldığında, ekonomik anlamda düşük gelir grubuna sahip vatandaşların yoğunlukta olduğu dikkati çekmektedir. Konut dokusu zamanla eskimiş ve çevre şartlarına daha az dayanıklı hale gelmiştir. Küçüklali Mahallesi’nde yapılaşmanın mevcut hali ile kentsel dönüşüm çalışmalarına başlanmıştır. Hak sahiplerinin de kentsel dönüşüme olumlu bakmaları ve desteklemeleri ile kentsel dönüşüm çalışmalarımız hız kazanmıştır. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplam 34 blok 1540 konut, 7940 metrekare ş yeri hayata geçirilecek. 2016’dan itibaren 4784 sayılı yasa ile 5 blok 165 dairenin, 2886 sayılı yasa ile 11 blok 455 dairenin ihaleleri yapılmıştır. Toplamda 16 blok 620 konutun ihalesi yapılmış ve inşaat süreci başlamıştır. Mevcut 9.412 metrekarelik yeşil alan, dönüşüm projesi kapsamında 33.000 metrekareye çıkartılacaktır.”