Proje Açıklaması

MANAVGAT’IN DOĞAL GÜZELLİĞİ

‘Doğal güzellik’ her kentin sahip olmak isteyeceği bir özellik. Doğal güzelliklerin korunması ise her yerel yönetimin hassasiyetle ele alması gereken bir konu. Bu konuda özenli çalışmalar yürüten her belediye başkanı büyük bir teşekkürü fazlasıyla hak ediyor. Bu alanda hayata geçirilen önemli bir proje, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e ödül getirdi.

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen “Nilüfer Belediyesi’ni kıskandım” “Öncelikle bu nezih ortamın bir parçası olmaktan uyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. İnsanlar hangi mesleği icra ederlerse etsinler mesleklerini iyi yaptıkları takdirde, işlerine saygı duydukları takdirde ve işlerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıkları takdirde ülkelerine hizmet ettiklerine inanıyorum. Bizler de yerel yöneticiler olarak bu sürecin bir parçasıyız. Kentlerimizi çağdaş kent normlarına çıkarmak adına, kentlerimizi yaşamak zorunda olduğumuz değil, yaşamaktan keyif aldığımız kentlere dönüştürmek için hayaller kuruyoruz. Hayallerimizi ekiplerimizle paylaşıyoruz ve bu hayaller neticesinde güzel şeyler çıkıyor. Kentlerimiz mutlu, bizler mutlu…

Ülkemize bu bağlamda hizmet ettiğimiz inancındayız. Bu ödüller bizlere her zaman şevk veriyor, bizleri kamçılıyor. Özelkalem Dergisi’ne yürekten teşekkür ediyorum. Biz de bu ailenin bir parçası olduk, ikinci ödülümüzü alıyoruz, bu da bizim için gurur kaynağı. Bir şey ifade ederek sözlerime son vermek istiyorum. Nilüfer Belediyesi’ni kıskandım, çok keyifli, çok güzel bir ekiple buraya gelmişler kendilerini tebrik ediyorum.”Bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.”

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen 

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kategorisi Manavgat Şelalesi Çevre Düzenleme Projesi

PROJE EKİBİ

Ezgi Öz / Manavgat Belediyesi Etüt Proje Müdür V.

PROJENİN MALİYETİ

3.658.000 TL

PROJENİN TARİHİ

14 Mart 2016’da başlayan Proje,

30 Ağustos 2016’da tamamlandı.

Antalya’nın en önemli doğal varlıklarından biri ve şehrin en çok turist ağırlayan merkezi olan Manavgat Şelalesi, estetik bir yaklaşımla çevresel niteliklerinin arttırılması, yerli ve yabancı ölçekte turizm hizmet kalitesinin yükseltilmesi hedeflenerek kapsamlı bir proje ile ele alındı. Proje, doğal yapının ve bütün doğal güzelliğin korunmasını esas alarak gerçekleştirildi. Alanın girişine, mimarisiyle Manavgat’ın Toros dağlarına ve ismindeki M harfine atıfta bulunan bir güvenlik ve danışma ofisi yerleştirildi. Alan içindeki mevcut anıtsal ağaçlar korunarak peyzaj yapıldı. Özgün mimari detayları ve doğal malzeme kullanımları sayesinde Proje, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ilk gündemde onaylandı. Manavgat’ı ziyarete gelen konukların şelalede kaliteli vakit geçirmeleri için meydanlar, çay bahçesi, oyun parkı oluşturuldu, fotoğraf çekim noktaları kurgulandı. Teraslama ve amfi alanları ile konukların manzarayı uzun süreli izlemeleri sağlandı. Proje alanı içinde aynı zamanda modern standartlarda bir restoran da yer alıyor. Uluslararası bir turizm potansiyeline sahip olan bu alan, yılda beş milyon kişiyi çekiyor ve dünyanın her yerinden gelen milyonlarca insan bu görsel şölene tanıklık ediyor.

“Doğal ve tarihi değerlerimizi korumak için mücadeleler vermeliyiz.”

Manavgat Irmağı’nın yüksek debisi ve suyun yer yer üç hatta dört metre yüksekten düşerek akışı, muazzam bir görüntü oluşturuyor. Manavgat Şelalesi ilçenin turizm yönünden gelişiminde ve markalaşma sürecinde de önemli bir konumda. Alan içerisinde aynı zamanda satış üniteleri de bulunuyor. Projenin sürdürülebilir kalitesi bakımından da detaylara çok önem veren Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e projeyi sorduk ve kendisinden şu yanıtı aldık: “Manavgat; tarihiyle, doğasıyla, turizmiyle, dünyanın cennet kentlerinden biri. Büyük, güçlü kalkınmış, markalaşma yolunda hızla ilerleyen, bütün sorunlarını çözmüş bir Manavgat olabilmek için öncelikle öz değerlerimizi korumamız gerekir. Şelalemize, Side’mize, Oymapınar’ımıza sahip çıkmamız gerekir. Biz Manavgat’a sevdalıyız. Bu doğal ve tarihi değerlerimizi korumak için mücadeleler vermeliyiz ve veriyoruz da. Manavgat Şelalemiz de bu değerlerimizden biri. Şelale’nin şölen niteliğindeki görselliğine sadık kalarak çevresini bu değere yakışır hale getirdik. Çevre odaklı projeler üretme hedefindeyiz. Doğal güzelliklerin korunması ve yapılacak her şeyin çevrenin doğal estetik yapısına uygun özelliklerde olmasını önemsiyoruz. Burası her yıl ortalama beş milyon turisti ağırlıyor. Manavgat Şelalesi ve çevresi bu potansiyeli ile her zaman Antalya turizminin cazibe noktalarından biri oldu. Bu düzenleme ile Manavgat Şelalesi adeta yeniden bulunmuş oldu.”