Proje Açıklaması

LÜLEBURGAZ EŞİTTİR TOPLUMSAL EŞİTLİK

Kadın mutsuz olduğu bir kentte toplum mutlu olabilir mi? Kadının güçsüz olduğu bir toplum güçlü olabilir mi? Kadının eksik bırakıldığı bir toplumda hayat tamam olabilir mi? Kadına yönelik projelerle cinsiyet eşitliğini tümden ortadan kaldırma çabası, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Lüleburgaz Belediye Başkanı Sayın Emin Halebak’a ödül getirdi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak “Bu ödüllerin enerjisiyle seçime kadar canla başla çalışırız” “Güzel ve zarif hanımefendiler, yakışıklı ve centilmen beyefendiler, hepinizi saygıyla selamlamak istiyorum. Bir Avrupa Birliği projesi hazırladığımız sırada yöneltilen sorulara cevap verirken Başkan Yardımcım ve Kültür İşleri Müdürüm dediler ki; ‘Başkanım garip bir sonuç çıktı karşımıza, bunu sizinle paylaşmak istiyoruz’. Nedir? Lüleburgaz Belediyesi’nin başkan yardımcısı ve daire müdürleri düzeyinde yüzde 60’ı kadınlar tarafından yönetiliyor. Belediye Meclisi’ndeki kadın meclis üyesi sayısı, Türkiye ortalamasının altı katı. Kent Konseyi Başkanı kadın, STK başkanları kadın, ticaret hayatında kadınlar var ve Lüleburgaz’da kadınlar son derece özgür. O zaman kadına şiddetin yüzde bin beş yüz, kadın cinayetlerinin yüzde bin yedi yüz artmış olduğu ülkemizde asıl anlatılması, duyurulması gereken konu bu. Kadınla erkeğin eşit olduğu toplumda böyle bir şiddetin zaten olamayacağını anladık ve bunu duyuralım dedik. Kadın akademisini hayata geçirdik. Lüleburgaz’da kadınlarımız son derece mutlu, her birinizi bu mutluluğa davet etmek istiyorum ayrıca böyle bir ödülü son derece zarif bir hanımefendinin elinden almaktan duyduğum mutluluğu da ifade etmek istiyorum. Bütün başkanlarımı da gönülden kutluyorum. Olağanüstü bir enerji ile çalışıp hepimize ilham olacak projeleri gözümüzün önüne getiriyorlar. Ben bu ödüllerle birlikte her birinin yorgunluklarının tamamen bittiğini, enerjilerinin dolduğunu ve seçim sürecine kadar da canla başla çalışabileceklerini ümit ediyorum.”

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak

Katılımcı Yönetim Kategorisi – Temalı Yıllar 2017 Kadın Yılı Projesi

PROJE EKİBİ
Emin Halebak / Belediye Başkanı
Kevser Özkan / Belediye Başkan Yardımcısı
Reşide Candan / Kültür ve Sosyal İşler Müdürü
Dilek Çetin Çivi / İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü İbrahim Zengin / Bilgi İşlem Müdürü
Zeynep Tüfekçioğlu / Endüstri Mühendisi
PROJENİN MALİYETİ
2016 Kadın Yılı Faaliyetleri / Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi Proje Hizmetleri ve Mesleki Kontrollük / Kadın Akademisi Yapım İşi / Kadın Akademisi İç Tefrişatı / Kadın Akademisi
Uygulama Alanı toplam bedeli 1.797.112 TL
PROJENİN TARİHİ
Temalı yılı, 1 Ocak 2016’da başladı ve 31 Aralık 2016’da sona erdi. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine yönelik
olarak çalışmalar devam ediyor. 26 Şubat 2017’de tamamlandı.

Lüleburgaz, toplumsal cinsiyet eşitliği noktasında toplumsal uzlaşıyı sağlamış, çağdaşlık çıtasını yukarılara taşımış bir kent olmak için çok yönlü çalışmalar yürütüyor. İlçe, kız çocukları ve kadınların eğitim düzeyi bakımından da Türkiye ortalamasından farklı bir nokta. Aile içi şiddet, kadına şiddet, çocuk gelinler gibi Türkiye’nin gündeminde olan sorunlar Lüleburgaz’ın gündeminde yok. İş yaşamında kadına özgü sorunlarla Lüleburgaz’da pek karşılaşılmıyor.

Lüleburgaz, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği yaklaşımı ve kadının tarihsel durumu açısından incelediğinde; kadının toplumsal hayatın içinde her zaman aktif rol aldığı ancak çalışma yaşamında sınırlı iş alanlarında çalışabildiği, yönetim kademelerinde ve kararlara katılımda yeterince etkin olmadığı görülüyor; Lüleburgaz Belediyesi’nin tespiti bu yönde. Belediye, bu alanda öncü ve örnek tutumunu bir adım ileriye taşıyarak kadına yönelik örnek politikaların yaygınlaşmasını, kadının yaşamın her alanında var olmasını destekleyen Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine dikkat çekmek üzere 2016 yılını Kadın Yılı ilan etti ve bir yıllık etkinlik takvimi açıkladı. Kadınlar için özel eğitim programları, kadınların kişisel gelişimlerini destekleyecek, meslek edinmelerini sağlayacak ve onları geliştirebilecek özel programlar hayata geçirildi. Lüleburgaz’da gerçekleştirilen bütün etkinlikler ‘KADIN’ temasıyla düzenlendi.

Ulusal ve uluslararası boyuta taşınan etkinliklerle kadınların ulusal ve uluslararası deneyimleri ve işbirliği kapasiteleri arttırıldı. ‘KADIN AKADEMİSİ’ projesinin inşaatı tamamlanarak, kadınların eğitim ve gelişimlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanacağı, psikolojik ve hukuki danışma merkezlerinin yanı sıra 40 yatak kapasiteli eğitim kampüsü, pek çok atölye ve işlik, kreş ve gündüz bakımevi, çocuk kulübü, spor tesisleri, el emeği ürünleri marketi, ikinci el eşya satış yeri, çok amaçlı salonlar, kafeterya ve gıda üretim mutfakları faaliyete geçirildi. Kadın Emeği Kooperatifi ‘KEK’ kuruldu. 2016 Kadın Yılının süreçleri, etkinlikler ve yarattığı etkiler belgesel haline getirildi.

Kadını mutlu olan toplumların mutluluğu yakalayabileceğine inanan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, proje hakkında şunları söyledi; “Yaşamaktan mutlu olduğumuz kenti yaratmak için hep birlikte çok mücadele ettik. Lüleburgaz Belediyesi başkan yardımcısı ve daire müdürleri düzeyinde yüzde altmış kadınlar tarafından yönetiliyor. Ben seçildiğimde ne kadardı bu rakam? Sıfır. Şimdi ise Lüleburgaz Belediyesi Kadın Meclisi’ndeki sayı Türkiye ortalamasının altı katı. Olağanüstü güzel bir şey. Lüleburgaz’da kadınlar her şeyin içerisinde var. Lüleburgaz’da kadınlar ve erkekler eşit olarak yaşamı paylaşıyorlar. Ülkemin birçok yerinde kadına şiddet ve kadın cinayetleri var. Bizde bunun olmamasını, burada kadınların bulunduğu konumla izah edebilirim ancak. ‘Kadınlar çiçektir böcektir kadınları sevelim vs’ deniyor da peki kadın nerde, kadın yok! Oysa burada kadınlar var, gerçek örnek burası. O zaman bunu başka yerlere duyurabilmeliyiz ki başka yerler bunu uygulayabilmeli ki kadına şiddet son bulsun diye düşündük. En önemlisi benim güzel ülkem çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkabilsin. Bunu yapabilmek ancak el birliğiyle, yan yana, omuz omuza yapabileceğimiz şeydi. Lüleburgaz’daki bu tablo Ulu Önder Atatürk’ün özlediği tabloydu. Ülkemin her tarafına bunu duyurmalıyız. Biz kıvılcım yaktık, her tarafa yayılsın diyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”