Proje Açıklaması

KÜTAHYA’NIN ENERJİSİ GÜZEL

Gelecek, enerjisi iyi olan kentlerde kesinlikle çok daha güzel geçecek. Yenilenebilir enerji için yatırım yapan kentlerde hayat pek çok açıdan çok daha sağlıklı olacak. Kentin çevre vizyonunu ortaya koymak ve ekonomiye de önemli bir katkı sağlamak üzere hayata geçirilen Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Projesi, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na ödül kazandırdı.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu “Bu ödülleri bize pozitif enerji veriyor” “Burada bulunmaktan ve şehrim adına böyle bir ödül almaktan mutluyum, teşekkür ediyorum. Bizler belediye başkanı olarak yaşadığımız, yönettiğimiz şehirde insanımızın mutlu olmasını sağlamak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak, doğumdan ölüme kadar onların yanında olmak, böyle projelere imza atabilmek için çalışıyoruz
ve tabii ödül almak ayrı bir değer. Bu ödülleri belediye başkanı olarak bizlere pozitif enerji veriyor, Özelkalem Dergisi’ne ve Seçici Kurul Üyelerine çok çok teşekkür ediyorum. Buradaki herkesi, yedi bin yıllık geçmişiyle bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, çinilerin, termalin diyarı Kütahya’ya bekliyorum. Sizleri ağırlamaktan mutlu olacağımızı bilmenizi isterim.”

Yılın İl Belediye Başkanı Ödülü

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu

Çevre Koruma Kategorisi – Şehzadeler Güneş Enerjisi Santrali ve Gözlem Evi Projesi

PROJE EKİBİ
Proje Koordinatörü: Mehmet Zenci
Kültür Sosyal İşler Müdürü Makine Mühendisi: Ali Taşkın Fen İşleri Müdür Yardımcısı
İnşaat Mühendisi : Aydın Akgünoğlu Teknik Personel
Elektrik Elektronik Y. Mühendisi: Ahmet Som
Teknik Personel Muhasebeci: Betül Küçüksarı Mali Hizmetler Sorumlusu
PROJENİN MALİYETİ 1.423.859,79 TL
PROJENİN TARİHİ 27 Eylül 2016’da başlayan Proje’nin, 27 Şubat 2018’de tamamlanması planlanıyor.

“Sürdürülebilir bir çevre ve sürdürülebilir kalkınma hedefliyoruz.”

Yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması konusunda en kritik noktalardan biri de artan tüketimi karşılayacak alternatif kaynakların bulunması ve insanlığın kullanımına sunulmasıdır. Enerji alanında ulusal ölçekli politikaların yanı sıra enerjiyi daha yararlı şekilde üretmek ve daha verimli tüketmek, çevreye olan zararı en düşük seviyede tutarak üretim kapasitesini arttırmak mümkün. Kütahya Belediyesi daha temiz ve daha güzel enerji için önemli bir çalışmaya imza attı. Vahşi çöp depolama alanı ıslah edilerek kente ve çevreye yarar sağlayacak bir GES yatırımı yapıldı. Bölgede sürdürülebilir bir çevre için modern ve yenilikçi altyapıların tesis edilmesi suretiyle sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamak üzere 325 kWe gücünde ve 6.800 metrekarelik bir alanda hayata geçirilen Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Projesi, Kütahya Belediyesi İş Geliştirme Merkezi’nin ve Yedi Göller Şehzadeler Parkı Turizm Tesisleri’nin elektrik tüketimini de karşılayacak.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte İş Geliştirme Merkezi’nde faaliyet gösteren yaklaşık 30 girişimciye indirimli elektrik sağlanacak. Tesisin yıllık sağlayacağı CO2 değeri, 8400 ağacın ömrü boyunca özümlediği değere eşit olacak. Ayrıca 4 kişinin yaşadığı bir hane yılda ortalama 3036 kWh enerji tüketildiği düşünülürse, kurulacak güneş enerji santralinin yıllık üreteceği enerji sayesinde 200 hanenin yani 800 kişinin yıllık enerji ihtiyacı karşılanabilecek. Proje, karbon ayak izi bakımından da çok olumlu sonuçlar vaat ediyor. Dünyada kişi basına düşen karbon ayak izi ortalamasının 4 ton olduğu ölçümüne dayanarak elde edilen sonuç şu ki, Şehzadeler Güneş Enerji Santrali 1530 kişinin karbon ayak izini silebiliyor. İş Geliştirme Merkezi’nde bulunan girişimcilere uygulanacak enerji indiriminin de Kütahya’yı cazibe merkezi haline getirmesi, yeni girişimcilerle beraber bölgenin istihdamına da önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.Yedi Göller Şehzadeler Parkı’na yapılmakta olan Santral ve Gözlem Evi, yaklaşık 1.000 kadar ilk ve orta öğretim öğrencisinin eğitim sürecine de dahil edilecek.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, projenin çok önemli getirileri olacağını dile getirdi ve proje hakkında şunları söyledi: “Şehrimize Şehzadeler Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi kurarak, Bölgede sürdürülebilir bir çevre için modern ve yenilikçi altyapıların tesis edilmesi suretiyle sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz. Buradan elde edeceğimiz elektrik enerjisini, sosyal bir proje olan İş Geliştirme Merkezi’ndeki girişimcilerimize; yapacağımız sözleşmeler ve alacağımız kararlar doğrultusunda indirimli olarak vermeyi ve onlara katkı sağlamayı planlamaktayız. Sosyal Belediyeciliğin gereği olarak şehrimizde bulunan dezavantajlı kardeşlerimize de destek olmaya çalışıyoruz. Dezavantajlı gruplara, özellikle hanım kardeşlerimizin bir işletme kurup çalıştırmasına, imkanı olmayan vatandaşlarımıza Belediye olarak destek oluyoruz. Ticari işletme açmalarına katkıda bulunduğumuz hemşerilerimize olan desteğimizi, Güneş Enerji Santrali ve Gözlem Evi Projesi ile arttırmak istedik.”