Proje Açıklaması

İNEGÖL’ÜN DOĞASI ŞİFADIR

Yemyeşil bir doğanın içinde, mis gibi bir havada yaşamayı kim istemez? Kim böyle bir hazineye sahip olsa onu korumak için elinden geleni yapmaz? Türkiye’nin şifalı su kaynaklarından Oylat’ta çevrenin korunması ve bu özel alanın çok daha büyük bir değere dönüşmesi için hayata geçirilen proje, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nde İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’a ödül getirdi. Başkan Aktaş, Tören’de ödül almak üzere sahnedeydi.

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş

Çevre Koruma Kategorisi – İnegöl Belediyesi Oylat Yeşil Enerji Projesi

PROJE EKİBİ
Suat Gülçimen / Proje Danışmanı
Erdal Akkaya / Proje Koordinatörü
Özgür Yıldız / Oylat AŞ Pazarlama Müdürü Mehmet Öz / Oylat AŞ Yönetim Kurulu Üyesi
PROJENİN MALİYETİ 1.400.000 TL
PROJENİN TARİHİ  Kasım 2015’te fizibilitesi ve projelendirmesi tamamlanan Proje, Mayıs 2016’da başladı ve Eylül 2016’da sistem devreye alındı.

“Proje detaylarımızı diğer belediyelerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.”

İnegöl Belediyesi, Oylat bölgesinde katı yakıt kullanımının sona erdirilmesi amacıyla Oylat Yeşil Enerji Projesi’ni hayata geçirdi. Proje sayesinde aynı zamanda; İnegöl’ün sahip olduğu şifalı kaynak sularının yeniden değerlendirilmesi, bölgedeki tesislerin tamamının ısınma ihtiyacını karşılayarak fosil yakıtın sıfıra indirilmesi, kaplıcalarda yıllık ısınma ve elektrik gideri için harcanan ortalama 1.350.000 TL’lik giderin bölge ihtiyaçları için kullanılması, yemyeşil doğası ve temiz havasıyla çevre dostu bir turizm merkezi oluşturulması imkanı doğdu. Uludağ eteklerinde yer alan ve dört mevsim farklı güzelliklere sahip olan Oylat’ın doğadan 41 derece olarak çıkan ve hiçbir soğutma işlemi görmeden kaplıca hamamlarına gönderilen şifalı termal suyu, çok sayıda hastalığa deva olmasının yanı sıra Yeşil Enerji Projesiyle şimdi enerji üretimine de katkı sağlıyor. Oylat Yeşil Enerji Projesi termal suyun en faydalı şekilde kullanılması bakımından Türkiye’de ilk ve tek. Proje kapsamında bölgedeki tesislerde kullanılan günlük 4300 ton kapasiteye sahip su, yeniden değerlendiriliyor. Proje, yılda 450 ton olan kömür kullanımının sona ermesi ile hava kirliliğini de önlüyor. Sistem aynı zamanda Oylat AŞ’nin aydınlatma, ısınma ve diğer ihtiyaçları için kullandığı elektriği de üretiyor. Oylat tesislerinde doğadan gelen termal su devam ettiği sürece, sistem de kullanıma devam edecek.

Proje hakkında görüşlerini sorduğumuz İnegöl Belediye Başkanı Alinur Ataş;
“Oylat’ta hayata geçirdiğimiz Yeşil Enerji Projemiz, Özelkalem Dergisi tarafından Çevre Koruma Kategorisinde ödüle layık görüldü. İnegöl Oylat Kaplıcası; doğal ortamı ve şifalı suyu ile son yıllarda ülkemizin kaplıcaları arasında yerli ve yabancı turistin yoğun akınına uğrayan önemli bir turizm merkezi. Projemizin hayata geçirilmesiyle birlikte bu güzelim doğa koruma altına alınmış oldu. Şifalı termal suyumuz, Türkiye’de ilk kez uygulanan Yeşil Enerji Projemizle enerji üretimine de katkı sağlıyor. Oylat Termal Tesislerinde bulunan 4 otelimizin ısınması, projemiz vasıtasıyla yapılıyor. ‘0 (SIFIR) KARBON SALINIMI YÜZDE 100 DOĞA’ sloganıyla çıktımız bu yolda elde ettiğimiz başarı, çevre dostu bir belediye olarak bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Hem doğaya hem de ekonomiye önemli bir katkı sunan bu projemizin diğer belediyelere ve kurumlara örnek olmasını diliyor, proje detaylarımızı arzu eden diğer kurum ve belediyelerle paylaşmaktan mutluluk duyacağımızı bir kez daha yineliyorum.” dedi.