Proje Açıklaması

“Geleceğin Şehirlerini Bugünden Şekillendirme Hedefindeyiz”

Philips Aydınlatma Türkiye Strateji Müdürü Selin Türkmenoğlu Öbek “Geleceğin şehirlerini bugünden şekillendirme hedefindeyiz”
“BM verilerine göre büyük bir hızla nüfusu artan ve dahası 2030 yılında nüfusunun yüzde 60’ının şehir merkezlerinde artacağını gördüğümüz dünyamızda hiç kuşkusuz bizlerin de beklentileri ve istekleri aynı hızla değişiyor. On beş sene öncesine kıyasla bilgiye erişimin ne denli değiştiğini ve nasıl hızlandığını düşünürsek, şehir idarecilerinden ve özellikle hizmet sektöründe beklentinin de aynı oranda arttığını, dönüştüğünü rahatlıkla görebiliyoruz. İşte bu noktada şehirleri daha yaşanabilir kılmak, daha keyifli hale getirebilmek, şehir sakinlerine daha güzel bir hayat sunabilmek için kuşkusuz en büyük rol teknolojinin. Yine BM verilerine göre 2030 yılında dünyada yaklaşık 70 milyar aydınlatma noktasının olacağını öngörüyoruz.
 Philips Aydınlatma olarak geleceğin akıllı şehirlerinde aydınlatma sistemleri ve Nesnelerin İnterneti (IoT) hizmetlerini, insan odaklı bir mimari ile hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bunları yaparken bağlantılı LED aydınlatmanın insan hayatına kattığı değerle, sunduğu esnekliklerle ve alışkanlıklarımızda yaptığı değişiklikleri de ön plana alarak şehirlerimizi daha yaşanabilir, daha huzurlu, daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyoruz. Kamusal aydınlatmanın temel amacı, enerji verimliliği yüksek kaliteli aydınlatma çözümleri kullanarak insanların hayatlarına dokunan ve kentleri, mekanları daha güvenli kılarak hepimizin mutluluğunu katkıda bulunan yaşam alanları oluşturmaktır.

 

Gelecekteki şehirleri tarif ederken; akıllı şehir altyapısı içerisinde çok büyük bir veri ağının tam da ortasında oturacak olan bir aydınlatma altyapısından bahsediyoruz. Bu anlamda bağlantılı aydınlatmanın geleceğin akıllı şehirlerinde ne denli önemli bir rol oynadığının bugünden farkındayız. Philips Aydınlatma olarak dünyanın dört bir yanındaki farklı şehirlerde yaşayanlarla, farklı idarecilerle bir araya gelerek geleceğin şehirlerini bugünden şekillendirme hedefindeyiz. İşte bütün bu motivasyonla diyoruz ki, ‘Haydi gelin geleceği bugün buradan itibaren beraber inşa edelim ve hep birlikte bu yolda yürüyelim.’ Philips Aydınlatma olarak bugüne kadar sizlerin katkılarıyla çok farklı çalışmalara imza attık, çok gurur duyduğumuz projeleri birlikte hayata geçirdik ve umut ediyorum ki bundan sonrasında çok daha başarılı, çok daha güzellerini yine sizlerin destekleriyle hayata geçireceğiz.”