Proje Açıklaması

ERZİNCAN’IN DOĞASI BU

İnsanı mutlu eden, sağlıklı kılan, hayatın değerini artıran şeylerden biri de doğa değil mi? Kentindeki doğayı sürdürülebilir projelerle koruyan yerel yöneticiler, kentindeki yaşamı korumuş oluyor. Peki kentsel dönüşümde doğa kendine ne
kadar yer buluyor? Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy, doğayı iyileştiren bir kentsel dönüşüm projesi ile Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nin kazananlarından oldu.

Yılın İl Başkanı Ödülü

Erzincan Belediye Başkanı Dr. Cemalettin Başsoy

Kentsel Dönüşüm Kategorisi – Referans Dönüşüm Projesi

PROJE EKİBİ
Karabey Atıcı / Park ve Bahçeler Müdürlüğünden Sorumlu Başkan Yardımcısı
Esra Sudaş / Park ve Bahçeler Müdürü
A. Sinan Erol / Ziraat Mühendisi
Utku Kuyrukluyıldız / Orman Endüstri Mühendisi Emine Yıldızhan / Ziraat Teknikeri
Yusuf Uğurtürk / İnşaat Teknikeri
PROJENİN MALİYETİ 6.800.000 milyon TL
PROJENİN TARİHİ 2014 yılında başlayan Proje, 2017’nin son ayları itibariyle %98 gerçekleşmiş durumda.

“Ekşisu, doğal ortam ile rekreasyon alanlarının iç içe olması bakımından ülkemizin en nitelikli örneklerinden biri haline geldi.”

Erzincan Belediyesi’nin örnek bir kentsel dönüşüm projesi olarak ele aldığı Ekşisu bölgesi, adını doğal olarak bu bölgeden çıkan maden suyundan alıyor; bölgedeki çeşmelerden maden suyu akıyor. Kent merkezine 10 km mesafede bulunan, şimdiye dek bir piknik alanı olmaktan öteye gidemese de kent halkı ve turistler tarafından rağbet gören Ekşisu, Kuş Cenneti ve sulak alan bölgelerine sınır konumda. Ekşisu Rekreasyon Alanı’nın, insanların doğa ile iç içe zaman geçirebilmesi ve sosyal dokular içeren bir alan haline dönüştürülmesi amacıyla yürütülen Proje, üç yıl sürdü. İlk etapta piknik alanı olarak kullanılan eski mesire alanına ek olarak 40 bin metrekarelik yeni mesire alanı inşa edildi. Bütün yeşil alanlar, yoğun insan sirkülasyonlarına hitap edecek dayanıklı yeşil dokulara kavuşturuldu ve otomatik sulama sistemleri yerleştirildi. Proje kapsamında yapılan öncelikli işlerden biri de 40 yılı aşkın süredir yeterli bakım yapılmayan havuzların temizlenip yenilenmesi oldu. Havuzların fıskiyeleri renkli ışıklarla aydınlatılınca ortaya etkileyici gece görüntüsü çıktı. Alanın güneyinde bulunan göletin etrafını da kapsayacak yaya, bisiklet ve fayton gezi parkurları inşa edildi, sulak alan olarak belirlenen bölgeye sınır seyir alanları oluşturuldu. Sulak alan aynı zamanda endemik bitki türlerinin yaşadığı ve Kuş Cenneti’nin de içinde bulunduğu doğal bir alan.

Bölgede doğal dokuya uygun ahşap restoran ve kafeteryalar da inşa edildi ve güneş enerjili elektrik tesisatlarına sahip kent mobilyaları ile donatıldı. Bu alana aynı zamanda spor alanları ve çocuk oyun alanları kuruldu. Projenin en önemli katkılarından biri de bölgeyi ikiye ayıran derenin ıslahı oldu. Bölgede var olan otopark alanlarına yenileri eklendi ve eski otopark alanı yenilenip genişletildi. Bölgeye adını veren doğal maden suyu çeşmeleri de yenilendi. Bölgede artık karavan park alanı ve kamp alanları ile günübirlik ziyaretler dışında transit yolcular için geceleme imkânı da bulunuyor. Ekşisu ile bir bütün olan kaplıcalar bölgesi de proje kapsamında yenilenerek her kullanıcı için yeniden dolan havuzlar inşa edilip termal tesislerin ilk etap çalışmaları tamamlandı. 2. etapta ise doğal ortama uygun konaklama tesisleri için projeler hazırlandı. Projenin, Erzincan’ın doğa sporları merkezi olma hedefi bakımından sahip olduğu avantajlarla entegre şekilde hizmet vermesi planlanıyor. Proje hakkında görüşlerini aldığımız Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy, “Ekşisu mesire alanında göreve geldiğimiz günden itibaren çalışmalara başladık. Projemizle çok büyük bir yeşil alanın halkın kullanımına sunulmasını sağlarken, bu alanda bir çok sosyal aktivite için de imkân oluşturduk. 180 bin metrekarelik  dev bir yaşam alanı tesis ettik. Kolay ulaşılabilirliği ve her yaştan insana hitap edilebilirliği sayesinde, kent hayatının yoğunluğundan uzak, günübirlik uzun süreli kaliteli zaman geçirebilme imkan sağladık. Ekşisu, doğal ortam ile rekreasyon alanlarının iç içe olması bakımından ülkemizin en nitelikli örneklerinden biri haline geldi.” dedi.