Proje Açıklaması

“SİZLER KENDİ KENTLERİNİZDE BIRAKTIĞINIZ İZLERSİNİZ”

Belediye başkanlarının gözleri kentlerinin gözleridir. Belediye başkanlarının sözleri kentlerinin sözleridir. Belediye başkanlarının karakteri kentlerinin karakteridir. Kentler de zaman içinde tıpkı belediye başkanının duygusuna bürünür. Her kent kendi belediye başkanının penceresinden bakar hayata. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni, Ödüllerin Kurucusu ve EPR Yerel Yönetim Ajansı Başkanı Erengül Bilenser’in bu yılki konuşması ile başladı ve Bilenser konuşmasında belediye başkanlarına böyle seslendi; “Siz insanların ahlakında, benliğinde, vicdanında ne inşa ederseniz kentlerinizde de onlar yükselecek.”

“Çok değerli Belediye Başkanlarımız, bizler bu akşam buraya sizler için geldik. Sizlere teşekkür etmek için. Bu akşam sizler buraya geldiğiniz için, hayatımızda çok şey değişeceğini biliyorum. Sizler buraya kentinize değer verdiğiniz için geldiniz. Kentinizdeki hayatın güzel olmasını, iyi olmasını istediğiniz için geldiğiniz. Kentinizden bahsedilirken herkesin güzel şeyler, iyi şeyler duymasını istediğiniz için geldiniz.

Sizler, bunun böyle olması için çok emek verdiniz. Hayat, sizlerin izleridir, böyle düşünüyorum. Küçük ya da büyük fark etmez. Az ya da çok fark etmez. Sığ ya da derin fark etmez. Hepimiz izler bırakıyoruz hayata. Sizler de kendi kentlerinizde bıraktığınız izlersiniz. Sizler, kendi kentlerinizde gençlere, çocuklara, kadınlara, doktorlara, öğretmenlere, avukatlara, çiftçilere, esnafa, sanayiciye, itfaiyeciye, bakkala, komşuya söylediğiniz sözlersiniz.

Sizler, kendi kentinizde farklılıklara, azınlıklara, geleneklere, kültürel renklere, huzuru ve mutluluğu getiren dengelere bakan gözlersiniz. Sizler ne derseniz, ne yaparsanız, nasıl bakarsanız kentleriniz de öyle olacak. Kentleriniz sizin gibi olacak. Siz çocukları ne kadar korursanız, kentleriniz de o kadar koruyacak. Siz kadınlara ne kadar değer verirseniz, kentleriniz de o kadar değer verecek kızlarımıza ve kadınlarımıza. Siz kentlerinizde bilime, sanata, müziğe, edebiyata ne kadar yer açarsanız, kentleriniz de hepsine o kadar yer verecek. Siz insanların ahlakında, benliğinde, vicdanında ne inşa ederseniz kentlerinizde de onlar yükselecek. Değerli belediye başkanları, sorumluluğunuz büyük. Yükünüz ağır. İşiniz zor. Kentinde hayatın daha güzel, daha huzurlu, daha eşit, daha aydınlık, daha modern, daha konforlu, daha renkli, daha daha pek çok şey sayabilirim ama en önemlisi de kentinde hayatın daha değerli olması için elinden geleni yapan belediye başkanlarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.

Bu ödüllerin bu kadar özel olmasında en büyük pay sahibi olan, çok yoğun akademik programlarına rağmen kar kış demeden değerlendirme toplantılarımıza zaman ayıran, bu vesileyle yılda birkaç kez bir araya gelme fırsatı bulmaktan büyük mutluluk duyduğum, Daimi Onursal Başkanımız Sayın Prof. Dr. Cevat Geray başta olmak üzere, Jüri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ruşen Keleş, seçici kurulumuzun çok değerli üyeleri Sayın Erdoğan Bilenser’e, Prof. Dr. Sayın Neslihan Dostoğlu’na, Sayın Sadun Emrealp’e, Prof. Dr. Sayın Mete Tapan’a, Prof. Dr. Sayın Handan Türkoğlu’na tek tek sevgilerimi, saygılarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ödülleri bu kadar değerli kılan şeylerden bir diğeri de sürekliliği. Dokuzuncu yılımıza geldik. Sürekliliğimizi sağlamada çok değerli katkıları olan sponsorlarımıza da çok teşekkür etmek istiyorum; Philips Aydınlatma ve Otokar. Ana Sponsorumuz Philips Aydınlatma’ya ve Kategori Sponsorumuz Otokar’a, yalnızca bu törendeki varlıkları nedeniyle değil, kentlerimizde hayatın daha iyi olması için kendi alanlarında yarattıkları değer için de çok teşekkür ediyorum. Philips’ın sıra dışı ve zamanı aşan aydınlatma yetenekleri, Otokar’ın kent içi ulaşım konforunu en modern standartlara taşımak için yaptıkları inanılmaz. Bu çok değerli iki markanın da yerel yöneticilerimizin hedeflerini nasıl içtenlikle sahiplendiğini çok yakından biliyorum. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nin her yıl daha büyük bir heyecana dönüşmesinde siz değerli konuklarımızın da payı çok büyük, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”