Proje Açıklaması

DÖŞEMEALTI’NIN HİZMET AŞKI MEYDANDA

Kent meydanları, bulundukları kentler için hem sosyolojik hem mimari hem de politik açıdan çok şey ifade eder. Kent meydanları, kentlerin karakterini ortaya koyar. Tarihin pek çok sayfası da tıpkı günlük yaşam gibi kent meydanlarında yazılır. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç ilçeye çok nitelikli bir kent meydanı kazandırarak, 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri’nin kazanan belediye başkanları arasında yer aldı.

Yılın Büyükşehir İlçe Belediye Başkanı Ödülü

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç

Çevre Koruma Kategorisi Döşemealtı Kent Meydanı Projesi

PROJE EKİBİ
Mimar Turgay Genç / Döşemealtı Belediye Başkanı
H. Burak Öztürk / Özel Proje Birimi Sorumlusu
PROJENİN MALİYETİ
3.500.000 TL
PROJENİN TARİHİ 5 Ocak 2016’da başlayan proje,
26 Şubat 2017’de tamamlandı.

“Ödülün sahibi Döşemealtı halkıdır.”

Döşemealtı Belediyesi’nin çalışmaları ile ilçe ilk kent meydanına kavuşmuş oldu. Tabandan aydınlatması, ışıklı su havuzları, amfi tiyatrosu, gezi ve oturma alanları, yeşillendirme çalışmalarıyla fark yaratan kent meydanı, 3 boyutlu 6 metrelik Atatürk Anıtı ile de bambaşka bir anlam kazandı. Konserlerin ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği, özellikle yaz aylarında halkın buluşma noktası haline gelen kent meydanının bulunduğu alanda Proje öncesinde eski belediye ve kaymakamlık binası, kamu kurumlarının hizmet vermeye çalıştığı barakalar, boş durumdaki kamu binaları ile otopark bulunuyordu.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Antalya’nın en büyük Merkez İlçesi Döşemealtı’nda göreve geldiği 2014 yılı Nisan ayı itibariyle büyük bir değişim ve dönüşüm yaşandığını dile getiriyor. Bölgenin gelişimi, halkın refahı ve huzuru için startını verdikleri onlarca proje ile Döşemealtı tarihinin en büyük yatırımlarına imza attıklarını belirten Başkan Genç, temel belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra alt yapıdan kültür sanata, eğitimden sağlığa, spordan çevreye her alanda, özgün, nitelikli ve en önemlisi de vatandaşın ihtiyacına cevap verebilecek projelere yöneldiklerinin de özellikle altını çiziyor. 9. Özelkalem Dergisi Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde ödül getiren projenin detaylarını sorduğumuz Başkan Genç, Döşemealtı Belediyesi’nin hizmet yaklaşımına dair de bilgiler verdi.

“Türkiye’nin ilk Müze Konseptli Camisini bitirme aşamasına getirdik. Antalya’nın ilk, Türkiye’nin ise sayılı örneklerinden biri olan Ekolojik Kreşi hizmete açtık. Gençlerimizin yerel yönetimlerde söz sahibi olabilmeleri için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) örnek alarak Döşemealtı Gençlik Meclisi’ni (DÖGEM) kurduk ve geçen yıl Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından da ödüllendirildik. Güneş enerjisinden elektrik üretmek için GES projesini tamamlayıp üretime hazır hale getirdik. Son üç buçuk yılda aralarında tematik parkların da bulunduğu toplam 32 yeni park yaptık, 10 mahallemize 11 tane çok amaçlı kapalı pazaryerleri inşa ettik. Esnaf da vatandaşımız da yazın sıcağından, kışın yağmur ve çamurundan kurtulmuş oldu. Haftanın bir günü pazar tezgahları kurulurken, aynı alan diğer günlerde de düğün, mevlit ve mahalle toplantılarında sosyal amaçlı kullanılabiliyor. İlçe genelinde 500 kilometrenin üzerinde yeni yol açtık. Kendi parke tesisimizi, ahşap ve demir atölyelerimizi kurmak suretiyle kent mobilyalarımızı kendimiz üretmeye başladık. Bölge halkının sanatsal etkinliklerden faydalanabilmesi için profesyonel tiyatrocularla Döşemealtı Halk Tiyatrosu’nu kurduk. İlçemize kazandırdığımız ilk Kent Meydanı ise nitelikleri itibariyle Antalya’da örnek gösterilmektedir. Kent Meydanı projemizin seçkin bir jüri tarafından ödüle layık görülmesinden dolayı mutluyum. Bu ödülün gerçek sahibi Döşemealtı halkıdır.”